Udostępnij

Amsterdam planuje zakaz wjazdu samochodów spalinowych już od 2030 roku

06.05.2019

Władze Amsterdamu planują zabronić wjazdu do miasta pojazdom napędzanym benzyną i dieslem. To część miejskiego Planu dla Czystego Powietrza. Zmiany będą dotyczyły nie tylko samochodów osobowych i ciężarówek, ale i łodzi przemieszczających się po stolicy Holandii.

Propozycja pójdzie pod obrady rady miasta pod koniec maja, później podczas konsultacji społecznych dyskutować będą o niej obywatele.  Plan zakłada wyjątki i pomoc materialną osobom, którym ciężko będzie zrezygnować z samochodu. Nie precyzuje jednak, o jakie przypadki i o jakie środki ma chodzić. Urząd miasta zapowiada tez inwestycje w sieć ładowarek do aut elektrycznych. Do ruchu miałyby być dopuszczone również samochody napędzane wodorem. Władze nie przewidują jednak programu budowy stacji tankowania pojazdów tym paliwem.

Przedstawiciele magistratu twierdzą, że chodzi im o zdrowie mieszkańców. Jak argumentują, zanieczyszczenie powietrza to czwarte z najpoważniejszych zagrożeń dla ich życia i zdrowia. By poprawić sytuację, urzędnicy proponują kilka kroków przejściowych. Już w 2020 roku powiększyć ma się strefa, gdzie zabroniony jest wjazd dieslami starszymi niż 15 lat. Ma ona obejmować obszar za autostradową obwodnicą A10. Dwa lata później wjeżdżające tam auta będą musiały odpowiadać standardowi emisyjnemu Euro6. Transport publiczny ma być z kolei zupełnie zeroemisyjny.

Zakaz wjazdu autami spalinowymi ma obowiązywać z kolei od 2025 roku. Na początku ma dotknąć on taksówek, autobusów i samochodów ciężarowych. Od 2030 roku miasto ma być praktycznie niedostępne również dla osób poruszających się prywatnymi autami i motocyklami napędzanymi konwencjonalnym paliwem.

– Dzięki temu miasto stanie się zdrowsze i bardziej przyjazne do życia – uzasadnia proponowane zmiany radna Sharon Dijksma w rozmowe z portalem NL Times – Smog skraca życie mieszkańców Amsterdamu średnio o rok. Zrobimy wszystko, by to zmienić – dodaje.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Darkdiamond67

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.