Udostępnij

Amsterdam rezygnuje z gazu w domach. Do 2050 roku tylko miejska sieć ciepłownicza i zielone źródła energii

22.11.2016

Amsterdam ogłosił właśnie, że do 2050 roku chce całkowicie pozbyć się ogrzewania oraz kuchenek zasilanych gazem. Powody tej decyzji to z jednej strony ekologia, a z drugiej – geopolityka i niechęć do zależności od rosyjskich dostaw gazu, które są postrzegane jako zbyt uzależniające.

Dziś – jak informuje CityLab – w stolicy Holandii gaz ziemny jest używany w 90 proc. domów. Jego spalanie odpowiada za 30 proc. emisji CO2 do atmosfery, do której dochodzi w mieście. Radni stołecznego miasta postanowili to zmienić i ogłosili, że tylko w przyszłym roku zlikwidują gazowe ogrzewanie w 10 tys. domów, a do 2050 roku pozbędą się go w ogóle. W zasadzie od razu wchodzi w życie zakaz montowania takiego źródła ciepła w budynkach, które dopiero zostaną zbudowane.

Co zamiast gazu?

Do 2020 roku ponad 100 tys. domów ma zostać podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ta po zmianach ma być głównym źródłem ciepła i już dziś trwa rozbudowa jej mocy, która ma pozwolić zredukować emisje gazów cieplarnianych. Trwa także szukanie możliwości uzyskania ciepła zielonymi metodami. Jak na razie sięgnięto między innymi po technologie pozwalające wykorzystać ciepło tracone w procesach produkcji przemysłowej – już dziś 70 tys. domów w Amsterdamie ma ogrzewanie dzięki miejskiej spalarni odpadów i Holendrzy dalej idą tym tropem.

Jednak na tym sprawa się nie kończy, bo nie wszędzie da się podłączyć miejską sieć, a w niektórych miejscach jest to zbyt kosztowne, by się opłacało. Tam, planuje miasto, trzeba będzie sięgnąć po pompy ciepła oraz energię słoneczną. Problem jest jednak taki, że zwłaszcza pompy ciepła, wymagają świetnie ocieplonych domów, a to – choć na dłuższą metę ma sens – jest kosztowne.

Tymczasem władze miasta założyły, że po zmianach żaden z jego mieszkańców nie może płacić za ogrzewanie więcej, niż przed nimi. Dlatego już wystąpiono do rządu o program dopłat, który pozwoli zrealizować zmiany bez bezpośredniego obciążania finansowego mieszkańców. Czy się uda, to się dopiero okaże.

Dlaczego zmieniają?

Powody, dla których Amsterdam zdecydował się na taki krok są dwa. Pierwszy to tradycyjne przywiązanie do ekologii oraz dbałości o środowisko naturalne i otoczenie. A także wrażliwość na kwestie ocieplenia klimatu, bo na jego negatywne efekty leżące w depresji Niderlandy są narażone w wyjątkowym stopniu. Drugi to geopolityka. Uznano bowiem, że trzeba zerwać z zależnością od gazu importowanego z Rosji – ten z powodu wojny na Ukrainie jest postrzegany jako paliwo politycznie i gospodarczo ryzykowne. Ciekawostką jest to, że Holandia sama jest dużym producentem gazu i choć jest on mało kaloryczny, i jako paliwo eksportowe nie jest w stanie konkurować z dostawami z Rosji, to jednak jest w stanie pokryć 70 proc. zapotrzebowania kraju.

Nie chcą jednak nadmiernie go wykorzystywać, bo eksploatacja powoduje zbyt duże szkody środowiskowe. W tym liczne trzęsienia ziemi. – Ogrzewanie domów gazem, kiedy wydobywanie tego gazu, narusza fundamenty tych domów, rzeczywiście nie ma zbyt wielkiego sensu – puentuje serwis CityLab, który jako jeden z kilku serwisów donosi o ambitnych planach Amsterdamu.

Wcześniej podobne plany ogłosiło kanadyjskie Vancouver.

Fot. Moyan Brenn/Flickr.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.