Udostępnij

Andrzej Guła: działania rządu w sprawie smogu są niespójne

17.02.2021

Nie uda nam się odejść od spalania węgla w domach w terminach ustalonych przez rząd, jeśli nadal będziemy dotować kotły węglowe – ostrzega Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Nowa polityka energetyczna państwa przewiduje odejście od węgla w ogrzewaniu domów – w miastach do 2030 r., a na terenach wiejskich do 2040 r. Satysfakcjonuje to pana?

Przede wszystkim widzę ogromną niespójność między strategią energetyczną a rządowym programem „Czyste powietrze”. Z jednej strony rząd deklaruje odejście od spalania węgla w domach, a z drugiej wciąż umożliwia pozyskanie państwowych dotacji na wymianę starych pieców węglowych, tzw. kopciuchów, na nowe urządzenia spalające węgiel. Skoro mamy plan walki ze smogiem i przyjmujemy nawet konkretne daty wycofania się z węgla, to dlaczego umożliwiamy dotowanie kotłów na węgiel? Przecież w 2030 r., kiedy ma być już zakaz wykorzystywania tego surowca w gospodarstwach domowych, kupione teraz za publiczne pieniądze urządzenia będą wciąż sprawne. To nie ma sensu…

Co powinno się zmienić?

Terminy przewidziane w strategii energetycznej będą niemożliwe do zrealizowania, jeśli nie zrezygnujemy z dotowania kotłów węglowych. Konieczne jest też dokończenie reformy programu „Czyste powietrze”. To bardzo ważny program, ale jeśli ma skutecznie pomagać w walce ze smogiem, to jego realizacja musi przyspieszyć. Celem była likwidacja 3 mln kopciuchów w ciągu dziesięciu lat. Tymczasem przez dwa i pół roku zlikwidowano ich zaledwie 70 tys. Jesteśmy więc dopiero na początku drogi. Z niecierpliwością czekamy też na wprowadzenie zapowiadanych zmian, takich jak włączenie banków do dystrybuowania środków z dotacji czy przyznanie większego wsparcia dla najuboższych rodzin. Ponadto, program musi być bardziej przyjazny dla beneficjenta – nie tylko w aplikowaniu, ale też w rozliczaniu inwestycji, bo mamy sygnały, że również na tym ostatnim etapie piętrzą się problemy.

Jak widzi pan przyszłość ogrzewnictwa indywidualnego?

Z pewnością w Polsce nadchodzi koniec ery kopciucha, czyli najbardziej popularnego źródła ciepła, jakie do tej pory widzieliśmy w większości domów. Piece na paliwa stałe, niespełniające żadnych norm i emitujące do powietrza gigantyczne ilości toksycznych związków i pyłów, posiadało do niedawna blisko 80 proc. domów jednorodzinnych. Wiemy już, że to musi się zmienić i te zmiany wymuszają uchwały antysmogowe przyjęte już w 12 województwach. Myślę, że węgla nie zastąpi jedna technologia wytwarzania ciepła. Spodziewam się natomiast, że rynek zdominują trzy kluczowe technologie: pompy ciepła, kotły na pellet i kotły gazowe. W minionym roku widzieliśmy prawdziwy boom na pompy ciepła – ich sprzedaż przekroczyła po raz pierwszy liczbę sprzedanych kotłów na węgiel. Ponadto, wielkim wyzwaniem pozostaje poprawa efektywności energetycznej budynków.

Program „Czyste powietrze” przewiduje dotacje także na prace związane z termomodernizacją domów.

Tak, ale w tym obszarze wciąż jest wiele do zrobienia. Polskie domy to wampiry energetyczne. Marnuje się w nich dużo energii, która ucieka przez nieszczelne ściany i stropy. Gdy w 2014 r. po raz pierwszy zbadaliśmy stan energetyczny budynków, to okazało się, że prawie 40 proc. z nich w ogóle nie miało ocieplonych ścian zewnętrznych. Po latach sprawdziliśmy znowu i wyszło, że nadal blisko jedna trzecia polskich domów jest nieocieplona. Tak więc przed nami dużo pracy, by przyspieszyć prace termomodernizacyjne i zmniejszyć marnotrawstwo energii.

Dlaczego likwidacja kopciuchów i prace termomodernizacyjne idą tak wolno?

Myślę, że nie dołożono starań, by poinformować ludzi o dostępnych dotacjach i uchwałach antysmogowych. Wkrótce wchodzić w życie będą przepisy zabraniające używania kopciuchów do ogrzewania domów. W woj. śląskim i podkarpackim stanie się to już od stycznia 2022 r. Tymczasem w ostatnich latach władze regionalne zrobiły zbyt mało, by informować o tym mieszkańców. Jestem przekonany, że w woj. śląskim ogromna część gospodarstw wciąż będzie miała urządzenia, które nie spełniają norm emisyjnych. Skoro nie ma dobrej promocji, to nie ma co się spodziewać, że wymiana pieców ruszy z kopyta. To od regionalnych i lokalnych władz zależy, czy uchwały antysmogowe będą martwym prawem czy realnie pomogą w walce ze smogiem. Tak jak ma to miejsce w Krakowie, gdzie zakaz ogrzewania domów paliwami stałymi już przyniósł efekty w postaci poprawy jakości powietrza.

_

Autorka tekstu: Barbara Oksińska, „Rzeczpospolita”

Tekst powstał na potrzeby kampanii “Polska bez Smogu” realizowanej we współpracy Polskiego Alarmu Smogowego, SmogLabu i “Rzeczpospolitej”. Artykuły tworzone w ramach akcji będzie można czytać w środy w drukowanym i internetowym wydaniu “Rzeczpospolitej” oraz w SmogLabie.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.