Udostępnij

Andrzej Guła: Mamy historyczną uchwałę antysmogową. Dziękujemy Wam za nią

03.09.2019

Mamy naszą uchwałę antysmogową – pierwszą w Polsce, historyczną. Uchwałę, która zmieniła postrzeganie smogu nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce. Od 1 września palenie węglem i drewnem w naszym mieście przestało być legalne.

Tej uchwały nie byłoby bez Was – mieszkańców, którzy wyszli na ulice Krakowa, żeby zaprotestować przeciw smogowi i apelowali do polityków o zdecydowane działania dla czystego powietrza i głośno wyrażali swoją dezaprobatę wobec ich opieszałych działań.

Za to Wam wszystkim należą się słowa podziękowania. To wy „wychodziliście” tę uchwałę. Ludzi i środowisk, które przyłączyły się do antysmogowej batalii nie sposób tu wymienić – przede wszystkim byli to zwykli ludzie, jak my wszyscy, którzy troszczą się o zdrowie swoje i swoich bliskich i nie chcą oddychać trującym powietrzem. Nie byłoby antysmogowego protestu bez artystów, ludzi świata kultury, bez nich nie byłoby antysmogowych happeningów, plakatów, nie powstawałyby inspirujące filmy o smogu. Nie byłoby zmiany bez pogrzebu czystego powietrza i nie byłoby jej bez maseczki, w którą ubraliśmy „Adasia”.

Bardzo ważny był głos lekarzy i naukowców, którzy apelowali do radnych o przyjęcie uchwały i pokazywali jak poważne konsekwencje ponosimy żyjąc w zanieczyszczonym Krakowie. Politycy z początku sceptyczni, zaczęli coraz bardziej przekonywać się do antysmogowych rozwiązań.

Nie do przecenienia jest też wkład dziennikarzy, którzy niemal codziennie podnosili temat zanieczyszczonego powietrza i potrzeby zmian.

Krakowianie przeformatowali myślenie polityków o czystym powietrzu. Nie tylko polityków lokalnych ale również tych krajowych. Problem smogu stał się jednym z ważniejszych tematów w debacie publicznej, a rządzący w Warszawie powoli zaczęli dostrzegać potrzebę zmian.

Nie oznacza to, że wygraliśmy walkę ze smogiem. Wygramy ją wtedy gdy jakość powietrza w Krakowie i okolicach osiągnie standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Żeby tak się stało potrzebna jest determinacja w pilnowaniu przestrzegania uchwały antysmogowej – tutaj kluczową rolę odgrywa straż miejska, ale również mieszkańcy Krakowa, którzy najlepiej wiedzą gdzie pozostały dymiące kominy.

Uchwała z pewnością nie rozwiąże problemu smogu – w gminach okalających Kraków wciąż kopci około 50 tysięcy pieców na węgiel i drewno. Nieznana jest liczba „rekreacyjnych” kominków, często niespełniających żadnych norm ekologicznych. Zachęcenie władz sąsiadujących z Krakowem gmin do większej determinacji w walce ze smogiem jest obecnie jednym z najważniejszych priorytetów.

W Krakowie nie możemy też zapomnieć o narastającym od lat problemie zanieczyszczeń transportowych – pierwsze próby wprowadzenia stref czystego transportu skończyły się niepowodzeniem – jednak głęboko wierzymy, że Kraków już wkrótce pójdzie śladem miast europejskich gdzie przyjmuje się ambitne rozwiązania dla czystego transportu.

I na sam koniec coś od czego zaczęła się walka o czyste powietrze na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych – zanieczyszczenia przemysłowe. Dymiące 1. września kominy huty przypominają nam, iż problem ten od dawna pozostaje nierozwiązany i wymaga pilnej reakcji polityków nie tylko lokalnych, ale też tych w Warszawie.

Od determinacji nas wszystkich zależy jak szybko te zmiany będą zachodzić.

Fot. Kamil A. Krajewski/kamlikrajewski.com

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.