Udostępnij

Andrzej Guła: Mamy historyczną uchwałę antysmogową. Dziękujemy Wam za nią

03.09.2019

Mamy naszą uchwałę antysmogową – pierwszą w Polsce, historyczną. Uchwałę, która zmieniła postrzeganie smogu nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce. Od 1 września palenie węglem i drewnem w naszym mieście przestało być legalne.

Tej uchwały nie byłoby bez Was – mieszkańców, którzy wyszli na ulice Krakowa, żeby zaprotestować przeciw smogowi i apelowali do polityków o zdecydowane działania dla czystego powietrza i głośno wyrażali swoją dezaprobatę wobec ich opieszałych działań.

Za to Wam wszystkim należą się słowa podziękowania. To wy „wychodziliście” tę uchwałę. Ludzi i środowisk, które przyłączyły się do antysmogowej batalii nie sposób tu wymienić – przede wszystkim byli to zwykli ludzie, jak my wszyscy, którzy troszczą się o zdrowie swoje i swoich bliskich i nie chcą oddychać trującym powietrzem. Nie byłoby antysmogowego protestu bez artystów, ludzi świata kultury, bez nich nie byłoby antysmogowych happeningów, plakatów, nie powstawałyby inspirujące filmy o smogu. Nie byłoby zmiany bez pogrzebu czystego powietrza i nie byłoby jej bez maseczki, w którą ubraliśmy „Adasia”.

Bardzo ważny był głos lekarzy i naukowców, którzy apelowali do radnych o przyjęcie uchwały i pokazywali jak poważne konsekwencje ponosimy żyjąc w zanieczyszczonym Krakowie. Politycy z początku sceptyczni, zaczęli coraz bardziej przekonywać się do antysmogowych rozwiązań.

Nie do przecenienia jest też wkład dziennikarzy, którzy niemal codziennie podnosili temat zanieczyszczonego powietrza i potrzeby zmian.

Krakowianie przeformatowali myślenie polityków o czystym powietrzu. Nie tylko polityków lokalnych ale również tych krajowych. Problem smogu stał się jednym z ważniejszych tematów w debacie publicznej, a rządzący w Warszawie powoli zaczęli dostrzegać potrzebę zmian.

Nie oznacza to, że wygraliśmy walkę ze smogiem. Wygramy ją wtedy gdy jakość powietrza w Krakowie i okolicach osiągnie standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Żeby tak się stało potrzebna jest determinacja w pilnowaniu przestrzegania uchwały antysmogowej – tutaj kluczową rolę odgrywa straż miejska, ale również mieszkańcy Krakowa, którzy najlepiej wiedzą gdzie pozostały dymiące kominy.

Uchwała z pewnością nie rozwiąże problemu smogu – w gminach okalających Kraków wciąż kopci około 50 tysięcy pieców na węgiel i drewno. Nieznana jest liczba „rekreacyjnych” kominków, często niespełniających żadnych norm ekologicznych. Zachęcenie władz sąsiadujących z Krakowem gmin do większej determinacji w walce ze smogiem jest obecnie jednym z najważniejszych priorytetów.

W Krakowie nie możemy też zapomnieć o narastającym od lat problemie zanieczyszczeń transportowych – pierwsze próby wprowadzenia stref czystego transportu skończyły się niepowodzeniem – jednak głęboko wierzymy, że Kraków już wkrótce pójdzie śladem miast europejskich gdzie przyjmuje się ambitne rozwiązania dla czystego transportu.

I na sam koniec coś od czego zaczęła się walka o czyste powietrze na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych – zanieczyszczenia przemysłowe. Dymiące 1. września kominy huty przypominają nam, iż problem ten od dawna pozostaje nierozwiązany i wymaga pilnej reakcji polityków nie tylko lokalnych, ale też tych w Warszawie.

Od determinacji nas wszystkich zależy jak szybko te zmiany będą zachodzić.

Fot. Kamil A. Krajewski/kamlikrajewski.com

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.