Udostępnij

Dyrektor Lasów Państwowych odwołany. Eksperci: to nic nie wniesie, potrzeba większej reformy

09.04.2021

Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, poinformował na Twitterze o odwołaniu dyrektora Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Stało się to niedługo po publikacjach w Onecie i Gazecie Wyborczej.

Resort środowiska nie ujawnia, dlaczego Andrzej Konieczny stracił posadę. Stało się to jednak niedługo po publikacjach medialnych dotyczących zakupu nieruchomości przez byłego już szefa LP. Dziennikarze ujawnili, że Konieczny kupił budynek należący do zarządzanej przez niego instytucji z 95 proc. bonifikatą. Zapłacił 9,4 tys. zł za 110-metrowy dom wart prawie 180 tysięcy więcej. Przepisał go na swojego syna.

Dzień po odwołaniu Koniecznego, Edward Siarka napisał na Twitterze, że „decyzja ta nie była powiązana ze sprawą zakupu nieruchomości od Lasów Państwowych z bonifikatą”. Dodał także, że dyrektor nabył nieruchomość zgodnie z prawem.

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Andrzeja Koniecznego na stanowisku. OKO.press dotarło do listy możliwych następców. Pierwszym z nich jest Jan Kosiorowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Krakowie. Na liście znalazł się też Dariusz Pieniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Łodzi oraz Andrzej Matysiak pełniący taką funkcję w Radomiu. Andrzej Konieczny może być też zastąpiony przez Arkadiusza Wojciechowicza, który bez powodzenia kandydował z list PiS w wyborach samorządowych.

Andrzej Konieczny i polskie wycinki

Zdaniem Krzysztofa Cibora z Greepeace Polska, zakup nieruchomości LP za nieco ponad 9 tys. zł to tylko jeden z zarzutów, jakie można postawić byłemu dyrektorowi. „To tak naprawdę to drobiazg w porównaniu do tego, co pod jego zarządem Lasy robiły z naszym wspólnym dobrem. Ryk pił słychać w najcenniejszych ostępach leśnych naszego kraju; od Bieszczad po Puszczę Bukową i od Beskidów po Mazury” – komentuje.

Co więcej, jego zdaniem LP nie chronią wspólnego dobra, jakim są lasy. Instytucja, w jego ocenie, skupia się przede wszystkim na sprzedaży drewna.

„Zmiana na stanowisku dyrektora nic nie wniesie, jeśli nie przyniesie gruntownej reformy tej instytucji” – dodaje. Podkreśla także, że minimum 15 procent cennych lasów powinno zostać trwale wyłączone z wycinek.

O Lasach Państwowych pisaliśmy ostatnio przy okazji mapy wycinek. W rozmowie ze SmogLabem, jeszcze przed odwołaniem dyrektora, prof. Michał Żmihorski z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk podkreślał potrzebę zmiany podejścia do zarządzania lasami.

– Nie możemy ulegać iluzji, że w jakiś czarodziejski sposób gospodarka leśna łączy ochronę przyrody, pozyskanie drewna i funkcje turystyczne. Tu jest ewidentna kolizja – mówił. Jego zdaniem lasy atrakcyjne turystyczne i cenne przyrodniczo powinny być traktowane inaczej niż te, w których pozyskiwane jest drewno.

Zdjęcie: MEDIA WNET/Flickr/(CC BY-SA 2.0)

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.