Udostępnij

Anglia rozważa wprowadzenie norm jakości powietrza zgodnych z wytycznymi WHO

29.01.2021

W Wielkiej Brytanii trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Grupa polityków i stowarzyszenia zajmujące się jakością powietrza, chcą, by wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia stały się prawnie obowiązującymi limitami jakości powietrza. Rząd mówi, że jest to możliwe.

Propozycję, by najpóźniej w 2030 roku wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, stały się w Wielkiej Brytanii prawnie obowiązującymi limitami jakości powietrza, złożył Neil Parish z Partii Konserwatywnej. Wsparli go parlamentarzyści lewicy, którzy złożyli własną poprawkę o podobnej treści.

Czytaj też „Jak udało się rozpędzić Wielki Smog Londyński”.

Do października 2022 roku parlament ma otrzymać propozycję nowych limitów jakości powietrza. Jest to element rewizji prawa, która jest skutkiem Brexitu.

Limity mają być ostrzejsze od obecnych. Rzecznik ministerstwa środowiska potwierdza, że wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia będą brane pod uwagę jako możliwa nowa propozycja. Dodawał, że byłaby to część realizowanej obecnie strategii. Jej elementem jest zakaz sprzedaży większości paliw stałych do ogrzewania domów. Strategia zakłada też przeznaczenie prawie 4 mld funtów na poprawę stanu pojazdów na brytyjskich drogach.

Obecne limity na Wyspach są dwa razy wyższe niż wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Na przykład obecny limit pyłów PM2,5 został przejęty z przepisów unijnych. Roczna średnia to 25 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Eksperci WHO zalecają, by było to najwyżej 10 mikrogramów.

Jeżeli chodzi o pył PM 10 to wytyczne zakładają min., że średniodobowe stężenia nie powinny być wyższe niż 50 mikrogramów. To pozostaje w zgodzie z normami w krajach unijnych – w tym w Polsce.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.