Udostępnij

Anglia zakazuje spalania węgla i mokrego drewna

21.02.2020

W piątek brytyjskie władze ogłosiły najnowsze plany dotyczące ograniczania emisji pyłów zawieszonych w powietrzu. Począwszy od lutego przyszłego roku stopniowo wprowadzany zostanie zakaz palenia węgla oraz mokrego drewna w celu ogrzewania domostw. Nowe regulacje obejmą – przynajmniej na razie – jedynie Anglię.

Jak donoszą brytyjskie media, władze zapowiedziały, że od lutego 2021 zakazana będzie sprzedaż popularnego na wyspach workowanego węgla na użytek domowy, a także większych ilości mokrego drewna. To ogrzewanie domów – jak można przeczytać w rządowej strategii „Clean Air” – odpowiada bowiem za 39 proc. wszystkich zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi (PM) w Wielkiej Brytanii. Dla porównania, przemysł i transport drogowy generują – kolejno – 16 proc. i 12 proc. pyłów.

W dalszej kolejności, tj. od lutego 2023 roku, całkowicie zakazana ma zostać sprzedaż węgla także w formie luźnej (tj. nieworkowanej), bezpośrednio do klientów.

Podobne, dwustopniowe zmiany mają dotknąć także sprzedaż drewna. Począwszy od lutego 2021 zakazana zostanie sprzedaż mokrego drewna w ilości poniżej dwóch metrów sześciennych. Sprzedaż większych ilości będzie się wiązać z obowiązkiem sprzedawcy do przekazania odpowiednich informacji o tym, jak drewno wysuszyć przed spalaniem. Od lutego 2023 roku dozwolona ma być jedynie sprzedaż drewna opałowego, które spełnia odpowiednie standardy wilgotności.

„Będziemy nadal ambitni i innowacyjni w walce z zanieczyszczeniem powietrza ze wszystkich źródeł, dążąc przy tym do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie o połowę szkód dla zdrowia ludzkiego (spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza) do 2030 roku” – powiedział George Eustice, sekretarz środowiska, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.

Według rządowych statystyk zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi, których głównym źródeł jest spalanie węgla i drewna, odpowiadają na Wyspach za 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

_

Zdjęcie: Shutterstock/sirtravelalot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.