Anglia zakazuje spalania węgla i mokrego drewna

1160
3
Podziel się:

W piątek brytyjskie władze ogłosiły najnowsze plany dotyczące ograniczania emisji pyłów zawieszonych w powietrzu. Począwszy od lutego przyszłego roku stopniowo wprowadzany zostanie zakaz palenia węgla oraz mokrego drewna w celu ogrzewania domostw. Nowe regulacje obejmą – przynajmniej na razie – jedynie Anglię.

Jak donoszą brytyjskie media, władze zapowiedziały, że od lutego 2021 zakazana będzie sprzedaż popularnego na wyspach workowanego węgla na użytek domowy, a także większych ilości mokrego drewna. To ogrzewanie domów – jak można przeczytać w rządowej strategii “Clean Air” – odpowiada bowiem za 39 proc. wszystkich zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi (PM) w Wielkiej Brytanii. Dla porównania, przemysł i transport drogowy generują – kolejno – 16 proc. i 12 proc. pyłów.

W dalszej kolejności, tj. od lutego 2023 roku, całkowicie zakazana ma zostać sprzedaż węgla także w formie luźnej (tj. nieworkowanej), bezpośrednio do klientów.

Podobne, dwustopniowe zmiany mają dotknąć także sprzedaż drewna. Począwszy od lutego 2021 zakazana zostanie sprzedaż mokrego drewna w ilości poniżej dwóch metrów sześciennych. Sprzedaż większych ilości będzie się wiązać z obowiązkiem sprzedawcy do przekazania odpowiednich informacji o tym, jak drewno wysuszyć przed spalaniem. Od lutego 2023 roku dozwolona ma być jedynie sprzedaż drewna opałowego, które spełnia odpowiednie standardy wilgotności.

„Będziemy nadal ambitni i innowacyjni w walce z zanieczyszczeniem powietrza ze wszystkich źródeł, dążąc przy tym do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie o połowę szkód dla zdrowia ludzkiego (spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza) do 2030 roku” – powiedział George Eustice, sekretarz środowiska, cytowany przez brytyjskiego “Guardiana”.

Według rządowych statystyk zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi, których głównym źródeł jest spalanie węgla i drewna, odpowiadają na Wyspach za 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

_

Zdjęcie: Shutterstock/sirtravelalot

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
DarekLeszekPoznań Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Poznań
Gość
Poznań

mokrego drewna, mokrego !! Nigdzie na świecie żaden rząd nie wprowadza zakazu palenia wysuszonym drewnem. Tylko fanatycy Polskiego Alarmu Smogowego głoszą bzdurę o całkowitym zakazie palenia drewnem. Podczas gdy lraje, m.in. UK, debatują nad zakazem ogrzewania domostw gazem, paliwem kopalnym

Leszek
Gość
Leszek

Cala skandynawia “nalogowo” pali drewnem w kominkach i tam jakos smogu nie ma! Ktakow zrobil glupie polowanie na czarownice a nie rzetelna uchwale.

Darek
Gość
Darek

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mokre drewno jest nieefektywne energetycznie. Energia zużyta na odparowanie wody wyleci przez komin w postaci pary. Podobnie jest z przeciwprądowym spalaniem węgla czyli “od dołu” w “kopciuchach”. Tam też znaczna część energii zawartej w węglu ucieka przez komin. Wniosek jest prosty: dobre praktyki podczas używania paliw stałych pozwalają nie tylko na oszczędzanie paliwa ale dają także czystsze spaliny. Dlaczego PAS to zwalcza?