Udostępnij

Anglia zakazuje spalania węgla i mokrego drewna

21.02.2020

W piątek brytyjskie władze ogłosiły najnowsze plany dotyczące ograniczania emisji pyłów zawieszonych w powietrzu. Począwszy od lutego przyszłego roku stopniowo wprowadzany zostanie zakaz palenia węgla oraz mokrego drewna w celu ogrzewania domostw. Nowe regulacje obejmą – przynajmniej na razie – jedynie Anglię.

Jak donoszą brytyjskie media, władze zapowiedziały, że od lutego 2021 zakazana będzie sprzedaż popularnego na wyspach workowanego węgla na użytek domowy, a także większych ilości mokrego drewna. To ogrzewanie domów – jak można przeczytać w rządowej strategii „Clean Air” – odpowiada bowiem za 39 proc. wszystkich zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi (PM) w Wielkiej Brytanii. Dla porównania, przemysł i transport drogowy generują – kolejno – 16 proc. i 12 proc. pyłów.

W dalszej kolejności, tj. od lutego 2023 roku, całkowicie zakazana ma zostać sprzedaż węgla także w formie luźnej (tj. nieworkowanej), bezpośrednio do klientów.

Podobne, dwustopniowe zmiany mają dotknąć także sprzedaż drewna. Począwszy od lutego 2021 zakazana zostanie sprzedaż mokrego drewna w ilości poniżej dwóch metrów sześciennych. Sprzedaż większych ilości będzie się wiązać z obowiązkiem sprzedawcy do przekazania odpowiednich informacji o tym, jak drewno wysuszyć przed spalaniem. Od lutego 2023 roku dozwolona ma być jedynie sprzedaż drewna opałowego, które spełnia odpowiednie standardy wilgotności.

„Będziemy nadal ambitni i innowacyjni w walce z zanieczyszczeniem powietrza ze wszystkich źródeł, dążąc przy tym do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie o połowę szkód dla zdrowia ludzkiego (spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza) do 2030 roku” – powiedział George Eustice, sekretarz środowiska, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.

Według rządowych statystyk zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi, których głównym źródeł jest spalanie węgla i drewna, odpowiadają na Wyspach za 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

_

Zdjęcie: Shutterstock/sirtravelalot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.