Udostępnij

Anglia zakazuje występów dzikich zwierząt w cyrkach

20.01.2020

20 stycznia w Anglii, jako jednej z części składowych Zjednoczonego Królestwa, weszła w życie ustawa zakazująca cyrkom pokazywania widzom dzikich gatunków zwierząt. Ograniczenia wcześniej przyjęła Szkocja, a podobny projekt jest procedowany także w Walii. Zadowolenie wyraziły organizacje, które od lat walczyły z taką formą wykorzystywania zwierząt.

„W XXI wieku w cyrku wędrownym nie ma miejsca dla dzikich zwierząt w i cieszę się, że przyjęte prawodawstwo położy kres tej praktyce na dobre. Dzisiejsza ustawa jest następstwem innych działań podjętych w celu wzmocnienia naszej pozycji światowego lidera w dziedzinie ochrony zwierząt” – mówił ówczesny brytyjski minister środowiska, Michael Gove, po przyjęciu ustawy przez angielski parlament.

Do tej pory podobne rozwiązania prawne zostały przyjęte w Szkocji (w 2018 roku), natomiast w Walii projekt wciąż jest procedowany.

Zadowolenie z wejścia w życie ustawy wyraziła walcząca o prawa zwierząt organizacja PETA, która od lat przekonywała opinię publiczną, że tego rodzaju występy zwierząt są „barbarzyńską praktyką, na którą nie ma miejsca we współczującym społeczeństwie”.

„Cyrki nie mogą zaspokoić potrzeb zwierząt w małych, mobilnych pomieszczeniach, a my wielokrotnie dokumentowaliśmy cierpienie i znęcanie się [nad zwierzętami – przyp. red.]. Gratulujemy rządowi przeniesienia tego nieaktualnego aktu do przeszłości” – mówiła po przyjęciu ustawy Jan Creamer, prezes organizacji Animal Defenders International (ADI), która również zabiegała o zakazanie tego rodzaju pratyk.

Temat zwierząt (i ich traktowania) w cyrkach jest dyskutowany także w Polsce i – póki co – ograniczenia w tym zakresie były wprowadzane jedynie na poziomie lokalnym.

Wjazdu cyrkom pokazującym dzikie zwierzęta zakazywało w ostatnich latach co najmniej kilkanaście miast na terenie kraju, wśród nich m.in. Warszawa. Z uwagi na wątpliwości prawne po stronie dotkniętych ograniczeniami w wielu przypadkach sprawa kończyła się w wojewódzkich sądach administracyjnych, które indywidualnie rozstrzygały poszczególne sprawy.

_

Zdjęcie: Shutterstock/David Tadevosian

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.