Udostępnij

Aniołek w tej krakowskiej szopce ma czarne, zabrudzone skrzydełka

02.12.2016

Jest nieduża, powoli się kręci, a na jej podstawce widać symbole chemiczne związków, które wdychamy razem z zanieczyszczonym powietrzem. W środku aniołki – trzy odwrócone do wnętrza plecami, a jeden – ten w centrum – z czarnymi, zabrudzonymi skrzydłami. Tak wygląda jedna z krakowskich szopek, która trafiła na tradycyjny coroczny konkurs.

Stworzył ją Andrzej Ożóg, który już czwarty raz z rzędu zaskakuje komisję konkursową (była już też szopka zamknięta w kieliszku nawiązująca do kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł czy na plastrze woskowym mająca uświadomić, ze bez pszczół nie przeżyjemy).

– Te szopki robią się u mnie same, przez przypadek. Zwykle to 48 godzin tworzenia i obmyślania, na ostatnią chwilę. Ale zawsze chcę, żeby one o czymś mówiły, jakoś edukowały – opowiada Andrzej Ożóg. Mieszka w podkrakowskich Mogilanach, a na co dzień prowadzi własną firmę. Nic z ruchami ekologicznymi ani sztuką nie ma wspólnego. Oprócz wrażliwości na przyrodę i jej ochronę.

– Smog jest ogromnym problemem, naprawdę ważnym. Mam znajomych onkologów, którzy opowiadają straszne historie o pacjentach z nieodwracalnymi zmianami, na przykład w płucach. Mówią mi: powiedziałem mu o diagnozie tak, żeby choć iskierka nadziei pozostała.  Dużo ostatnio odbyłem takich rozmów z lekarzami, stąd pomysł na szopkę. – mówi Ożóg.

Zainspirował go też rysunek Andrzeja Mleczki z Lajkonikiem z maską gazową na twarzy.

Początkowo szopka miała być teatrem cieni, odbijanym na białym pergaminie. Ale w ręce jej twórcy wpadł kawałek starego komina, który idealnie nadawał się na dach małej budowli.

– Klasyczne szopki są ładne i kolorowe, ale od ponad 70 lat takie same. Ja chciałem czegoś innego. Oczywiście, nie uderzając w Muzeum Historyczne i jego tradycję. Zresztą za każdą szopką stoi człowiek, jego ręce, które tworzą coś małego i pięknego. Ale mnie nachodzą takie inspiracje ekologiczne, które komisja konkursowa bez problemu dopuszcza do wyborów najładniejszej szopki. Z tym, że nigdy nic nie wygrałem – śmieje się Ożóg.

Dodaje, że ludziom się jego ekstrawagancje podobają. A nawet jeśli nie podobają, to przynajmniej zwracają na nie uwagę. Bo Andrzej Ożóg chciałby, żeby jego szopki zmusiły do choć chwili przemyśleń. – Wszyscy mówią: o, smog. Znowu mgła, smog. I wzruszają ramionami, bo co zrobić A tu nie wystarczy wiedzieć, że smog jest. Trzeba działać! – mówi.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.