Udostępnij

Antarktyda topnieje coraz szybciej. Zniknęło 14 miliardów ton lodu

08.02.2019

Tempo topnienia lodu w Antarktydzie prawodpodobnie jest szybsze, niż do tej pory przypuszczaliśmy – twierdzą związani z NASA naukowcy. Wskazują na to obserwacje z olbrzymiego lodowca Thwaites.

Jama powstała pod pokrywą lodowca według obserwacji ma powierzchnię około dwóch trzecich krakowskiej Nowej Huty lub nowojorskiego Manhattanu i może pomieścić nawet 14 miliardów ton lodu. Uczeni zaobserwowali to za pomocą niemieckich i włoskich satelitów oraz radarów służących do mierzenia grubości pokrywy lodowej. Poinformowali o swoim odkryciu na łamach specjalistycznego pisma „Science Advances”.

Naukowcy pracujący w NASA nad badaniem zmian w pokrywie lodowej Antarktydy przyznali, że topnieje ona miejscami w niespodziewanie szybkim tempie. Niebezpieczeństwo związane z powstawaniem tego typu wgłębień jest według nich bardzo poważne. Dzięki nim pod pokrywę lodową mogą dostawać się duże ilości cieplejszej wody, która będzie wpływać na jeszcze szybsze zmiany w klimacie lodowców za południowym kołem podbiegunowym.

Po całkowitym stopnieniu rozległy niegdyś na 120 kilometrów lodowiec może przyczynić się do poważnych problemów, podnosząc poziom wód oceanicznych o ponad pół metra. Jego zniknięcie przyspieszy też topnienie sąsiednich lodowców, które mogą dołożyć do tego dalsze dwa i pół metra, co poważnie zaszkodzi społecznościom żyjącym na wyspach i wybrzeżach na całym świecie.

Naukowcy pracujący nad badaniami pokrywy lodowej twierdzą, że jama powiększa się w tempie od 600 do 800 metrów kwadratowych na rok, a proces ten rozpoczął się w 1992 roku. Co gorsza, pokrywa lodowa najprawdopodobniej nie jest ściśle związana ze swoim skalnym podłożem. Może to wpływać na jeszcze szybsze tempo tworzenia się jam w tym miejscu.

To niejedyne zagrożenie związane z topnieniem lodowców na świecie. Jak pisaliśmy ostatnio, lód znika również z Himalajów, co zagraża milionom ludzi utratą dostępu do wody pitnej.

Zdjęcie: czoło lodowca Thwaites. Źródło: Wikimedia Commons

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.