Udostępnij

Antarktyda topnieje coraz szybciej. Zniknęło 14 miliardów ton lodu

08.02.2019

Tempo topnienia lodu w Antarktydzie prawodpodobnie jest szybsze, niż do tej pory przypuszczaliśmy – twierdzą związani z NASA naukowcy. Wskazują na to obserwacje z olbrzymiego lodowca Thwaites.

Jama powstała pod pokrywą lodowca według obserwacji ma powierzchnię około dwóch trzecich krakowskiej Nowej Huty lub nowojorskiego Manhattanu i może pomieścić nawet 14 miliardów ton lodu. Uczeni zaobserwowali to za pomocą niemieckich i włoskich satelitów oraz radarów służących do mierzenia grubości pokrywy lodowej. Poinformowali o swoim odkryciu na łamach specjalistycznego pisma „Science Advances”.

Naukowcy pracujący w NASA nad badaniem zmian w pokrywie lodowej Antarktydy przyznali, że topnieje ona miejscami w niespodziewanie szybkim tempie. Niebezpieczeństwo związane z powstawaniem tego typu wgłębień jest według nich bardzo poważne. Dzięki nim pod pokrywę lodową mogą dostawać się duże ilości cieplejszej wody, która będzie wpływać na jeszcze szybsze zmiany w klimacie lodowców za południowym kołem podbiegunowym.

Po całkowitym stopnieniu rozległy niegdyś na 120 kilometrów lodowiec może przyczynić się do poważnych problemów, podnosząc poziom wód oceanicznych o ponad pół metra. Jego zniknięcie przyspieszy też topnienie sąsiednich lodowców, które mogą dołożyć do tego dalsze dwa i pół metra, co poważnie zaszkodzi społecznościom żyjącym na wyspach i wybrzeżach na całym świecie.

Naukowcy pracujący nad badaniami pokrywy lodowej twierdzą, że jama powiększa się w tempie od 600 do 800 metrów kwadratowych na rok, a proces ten rozpoczął się w 1992 roku. Co gorsza, pokrywa lodowa najprawdopodobniej nie jest ściśle związana ze swoim skalnym podłożem. Może to wpływać na jeszcze szybsze tempo tworzenia się jam w tym miejscu.

To niejedyne zagrożenie związane z topnieniem lodowców na świecie. Jak pisaliśmy ostatnio, lód znika również z Himalajów, co zagraża milionom ludzi utratą dostępu do wody pitnej.

Zdjęcie: czoło lodowca Thwaites. Źródło: Wikimedia Commons

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.