Udostępnij

Pani Ewa ze Śląska sprzeda ci chleb i sprawdzi, czym palisz w piecu [FILM]

05.02.2021

Można, a nawet trzeba prowadzić wielkie kampanie informacyjne o tym, jak ważna w walce ze smogiem jest wymiana kotłów w naszych domach. Ale można też prowadzić swoją małą kampanię na własnym podwórku, co pokazuje pani Ewa z Pszczyny. Żona górnika trzy lata temu pożegnała się z węglem. Od 20 lat pracuje w piekarni, gdzie opowiada swoim klientom, jak dzięki temu zmieniło się jej życie.

O antysmogowym zjawisku z lokalnej piekarni dowiedzieliśmy się podczas kręcenia innego materiału w Pszczynie – mieście, które zwyciężyło w niechlubnym rankingu piętnastu najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Aktywistki z inicjatywy Nie Dokarmiaj Smoga opowiadały nam, jak piękno ich ukochanej miejscowości ginie w szarym dymie podczas każdej zimy.

Na szczęście, w walce o czyste powietrze pomagają im także ci mieszkańcy, którzy nie są ani ekologami, ani aktywistami. Wśród nich nie sposób nie zauważyć pani Ewy, która jest bohaterką kolejnego odcinka cyklu MOŻNA INACZEJ. Pokazujemy w nim ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego.

Sprzedawczyni z pszczyńskiej piekarni sama wymieniła piec trzy lata temu. Ale, jak sama twierdzi, mogła to zrobić wcześniej. Bo nie dość, że płaci teraz niższe rachunki, to zyskali z mężem znacznie więcej wolności. Piec trzeba regularnie czyścić, a mąż czuł się coraz gorzej, co było jednym z głównych powodów, dla których pani Ewa zaczęła się interesować alternatywnym sposobem ogrzewania. Wybrali podłączenie do gazu.

– Nie jestem coraz młodsza, a ta wymiana dała nam z mężem komfort, żeby na stare lata sobie siąść z pilocikiem – śmieje się.

Postanowiła więc zachęcać do tej dobrej zmiany innych – a że pracuje w piekarni, gdzie ciągle ktoś zagląda, ma do tego świetną okazję. Efekt: przychodzisz kupić chleb, a ekspedientka pyta, jakie masz ogrzewanie w domu. Niecodzienny obrazek.

Jak przekonać sąsiadów?

Efekty misji pani Ewy są namacalne, bo udało się jej namówić na ekologiczne ogrzewanie zarówno znajomych z pracy, jak i niejednego sąsiada, na czym oczywiście zyskuje pszczyńskie powietrze (wciąż bardzo zanieczyszczone, ale w końcu kropla drąży skałę). Według naszej rozmówczyni byłoby takich osób więcej, gdyby wnioski o dotacje na wymianę były rzadziej odrzucane.

Może czasem ktoś się lekko oburzy, że jest ciekawska. Ale, jak mówi nasza bohaterka, nie da się być lubianym przez wszystkich. A ona przecież służy radą z serca.

Tym bardziej że znacznie więcej jest tych, którzy są jej potem wdzięczni.

__

Zdjęcie: Zygfryd Turchan

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.