Apel o ogłoszenie stanu klęski SMOGU

928
1
Podziel się:

Dziś rano między innymi na internetowej stronie Skawińskiego Alarmu Smogowego pojawił się apel skierowany do Wojewody Małopolskiego oraz Marszałka województwa, w którym mieszkańcy aglomeracji krakowskiej domagają się ogłoszenia stanu klęski w związku z gęstym smogiem, który spowił aglomerację.

PILNE!!! Wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze Metropolii Krakowskiej.Do:Wojewody…

Opublikowany przez Skawiński Alarm Smogowy Poniedziałek, 27 stycznia 2020

Sam apel wysłano też do odpowiednich urzędów.

Brzmi on tak:

Szanowny Panie Wojewodo, Szanowny Panie Marszałku,

W związku z utrzymującym się katastrofalnym stanem jakości powietrza,  występującym wskutek spotęgowania destrukcyjnego wpływu niskiej emisji z pyłowych, przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa, przez utrzymujące się niekorzystne zjawiska naturalne, tj, inwersję temperatur i brak wiatru,  zgodnie z  art. 232 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wnosimy o niezwłoczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej – klęski SMOGU – na terenie gmin ościennych Krakowa.

Ponadto apelujemy o podjęcie działań eliminujących skutki oddziaływania klęski żywiołowej na zdrowie i życie mieszkańców Miasta Krakowa, narażonych na działanie napływających mas ciężko zanieczyszczonego powietrza z gmin sąsiednich.   

W związku z powyższym apelujemy i wnosimy o niezwłoczną organizację spotkania kryzysowego władz miasta Krakowa oraz gmin ościennych, celem zaplanowania i podjęcia skoordynowanych działań, przedstawionych w załączonym wniosku wraz z uzasadnieniem.

Z poważaniem;

Mieszkańcy Gminy Czernichów

Mieszkańcy Gminy Niepołomice

Mieszkańcy Gminy Skawina

Mieszkańcy Gminy Wieliczka

Mieszkańcy Gminy Zabierzów

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Darek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek
Gość
Darek

Do podręczników chemii marsz, a później pisać apele! Czy kogoś zastanawia dlaczego czasami jest inwersja i nie ma smogu? Czy kogoś zastanawia dlaczego dzisiaj Kraków cały dzień był czerwony chociaż zwykle zaczyna się od czerwonego obwarzanka? Czy ktoś powiązał straszliwe zanieczyszczenie Krakowa tlenkami azotu (ponad 800 miktogram!) z obecną sytuacją? Nie, bo latwiej napisać apel powołując sie na konstytucję – taka teraz moda. Atmosfera jest skomplikowanym reaktorem chemicznym gdzie oprócz podstawowych gazów jak tlen i azot jest wiele innych, Część jak CO2 jest niereaktywna, część jak NOx reaguje dopiero w specyficznych warunkach. Ale są takie jak O3, wysoce reaktywne .… Czytaj więcej »