Udostępnij

Apel samorządowców o normy jakości dla węgla i system kontroli

10.01.2018

24 samorządowców z terenów najbardziej dotkniętych problemem smogu zaapelowało do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o wprowadzenie norm jakości dla węgla oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa. W apelu zainicjowanym przez Greenpeace podkreślono m.in., że to „jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.”

Oto pełna treść apelu, który trafił do Ministerstwa Energii:

Szanowny Panie Ministrze,
zwracamy się do Pana z apelem o niezwłoczne wprowadzenie norm jakości węgla oraz skutecznego systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa.
Piszemy do Pana w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Poprawa jakości powietrza jest kwestią nie tylko dotyczącą jakości życia, ale także zdrowia i bezpieczeństwa.
Świadomi wagi tego problemu, staramy się mu przeciwdziałać. Jednak bez zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Energii, nasza praca jest skazana na porażkę. Normy jakościowe dla paliw stałych – zgodnie z ogłoszonym w styczniu 2017 r. przez rząd programem „Czyste Powietrze” – miały zostać przyjęte jeszcze w tym samym kwartale. Niestety, do tej pory wciąż nie zostały wprowadzone.
Cieszy nas, że premier Mateusz Morawiecki postrzega poprawę jakości powietrza jako jeden z priorytetów swojego rządu, a sam problem określa jako “śmiertelnie poważny”. W expose premier Morawiecki mówił m.in. że “czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne” oraz że “współpraca rządu i samorządów będzie tu miała kluczowe znaczenie”. Premier podkreślał, że co roku z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 48 tysięcy Polek i Polaków. Słowa premiera Morawieckiego popierają także jego czyny – jako Minister Rozwoju określił rozporządzeniem normy jakości dla kotłów małej mocy. To z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak nie przyniesie on spodziewanej poprawy sytuacji, jeśli nie zostaną również określone normy dla paliw, które będą w kotłach spalane.
Dzisiaj nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla – których parametry będą podyktowane troską o zdrowie obywateli – oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa, jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Z poważaniem:
● Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
● Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego
● Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
● Jacek Krywult, Prezydent Miasta Bielsko-Biała
● Zbigniew Podraza, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
● Mariusz Adamczyk, Wójt Gminy Godów
● Grzegorz Sapiński, Prezydent Miasta Kalisz
● Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice
● Sabina Nowosielska, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle
● Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Kraków
● Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice
● Tomasz Kiliński, Burmistrz Miasta Nowa Ruda
● Ryszard Nowak, Prezydent Miasta Nowy Sącz
● Zbigniew Sobczyk, Zastępca Burmistrza Miasta Opoczno
● Grzegorz Cichy, Burmistrz Miasta i Gminy Proszowice
● Dariusz Skrobol, Burmistrz Miasta Pszczyna
● Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnik
● Paweł Kolasa, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina
● Arkadiusz Chęciński, Prezydent Miasta Sosnowiec
● Adam Drogoś, Burmistrz Miasta Tuchów
● Mateusz Klinowski, Burmistrz Miasta Wadowice
● Piotr Niedźwiedzki, Prezydent Miasta Zduńska Wola
● Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory
● Antoni Szlagor, Burmistrz Miasta Żywiec
● Bohdan Pękacki, Dyrektor Programowy Greenpeace Polska
Źródło: informacja prasowa Greenpeace Polska.
Ilustracja: Greenpeace Polska/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.