Udostępnij

Apelują do premiera o wstrzymanie nowych inwestycji żeglugowych. „To trwonienie pieniędzy polskich podatników”

30.05.2020

Koalicja Ratujmy Rzeki skierowała pismo do premiera Morawieckiego w sprawie przetargów, które w ostatnich miesiącach ogłosiły Wody Polskie. Chodzi o opracowanie projektów i dokumentacji dotyczących budowy stopni wodnych na Odrze i Wiśle. Wśród nich m.in. stopień Siarzewo, którego przygotowanie ma kosztować ponad 87 milionów złotych, choć inwestycja wciąż nie ma ostatecznej decyzji środowiskowej. 

Według Koalicji, planowane inwestycje Wód Polskich są “szkodliwe środowiskowo i społecznie, nieefektywne ekonomicznie i nieracjonalne gospodarczo”, a ogłoszone przetargi to “trwonienie pieniędzy polskich podatników”.  Apel o ich zaprzestanie dotyczy w szczególności wykreślenia z ’Planu Postępowań o Udzielenie Zamówień na 2020 r. PGW Wody Polskie’ wszystkich pozycji dotyczących nowych inwestycji żeglugowych. 

W Planie tym przewidziano m.in. 87 milionów złotych na przygotowania do budowy stopnia Siarzewo, dla którego nie wydano ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i w sprawie którego nie uzyskano wymaganej prawem opinii Komisji Europejskiej. 

Z kolei opracowanie koncepcji dla przedsięwzięcia “Budowa stopnia wodnego Niepołomice” zakłada wydatek rzędu dwóch milionów złotych. Aktywiści przypominają, że według krakowskich naukowców i ekspertów, stopień ten pogłębi degradację stanu ekologicznego Wisły, pogorszy warunki wodne Puszczy Niepołomickiej oraz zmniejszy retencję dolinową o 2,4 mln m3. Tym samym zwiększy się zagrożenie powodziowe terenów położonych w dolinie Wisły poniżej stopnia Przewóz.

“Celowość i racjonalność tych inwestycji nie zostały potwierdzone w żadnym dokumencie planistycznym poddanym strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Co więcej, zagrożenia dla środowiska wynikające z budowy dróg wodnych zostały zdiagnozowane w Prognozie oddziaływania na środowisko dla Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.” – czytamy w liście do Mateusza Morawieckiego.

Apel w obliczu recesji i suszy

To kolejny apel do władz, skierowany przez Ratujmy Rzeki, w sprawie wydawania pieniędzy z budżetu państwa na inwestycje żeglugowe. W styczniu prezes Wód Polskich nie podzielił obaw aktywistów w sprawie stopnia Siarzewo. Z kolei list otwarty z kwietnia tego roku do ministra Marka Gróbarczyka – “Chrońmy rzeki, inwestujmy w kolej” – pozostał bez odpowiedzi.

Koalicja, skupiająca organizacje i osoby zajmujące się ochroną polskich rzek, podkreśla również, że w obliczu recesji i suszy wydatki na gospodarkę wodną, powinny być szczególnie odpowiednio przemyślane.

“Liczymy, że Pan Premier potraktuje nasze postulaty poważnie. Grozi nam recesja gospodarcza wywołana pandemią COVID 19: tysiące ludzi traci pracę, tysiącom przedsiębiorców grozi upadłość. Mamy zagrożenie suszą na niespotykaną dotąd skalę. Czy dział 'gospodarka wodna’ naprawdę nie ma pilniejszych wydatków?” – piszą aktywiści na Facebooku.

Źródło: Koalicja Ratujmy Rzeki

Fot: Dolina Odry / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.