Udostępnij

Aplikacja dla piekarni pomoże marnować mniej żywności i mniej wpływać na klimat

02.10.2020

Międzynarodowy zespół pracuje nad aplikacją, która pomoże piekarniom małej i średniej wielkości marnować mniej żywności. Obniżyć ma się również zużycie energii i tym samym poziom emisji dwutlenku węgla. W projekcie biorą udział naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Powstająca aplikacja ma z jednej strony pomóc piekarniom dostosować asortyment do zapotrzebowania konsumentów, z drugiej natomiast zoptymalizować czas produkcji oraz wykorzystywanie surowców i maszyn oraz wdrożyć energooszczędny proces produkcyjny. Dzięki temu – jak przekonują zaangażowane w projekt ośrodki – może zostać zminimalizowany ślad ekologiczny, w tym ilość generowanych odpadów, zużywanej energii i emisji CO2.

Czytaj także: Zrobili aplikacje pozwalające tanio kupić jedzenie, którego nie sprzedały restauracje i sklepy. “Zbyt dobre, żeby wyrzucić”

„Opracowana aplikacja zostanie skomercjalizowana poprzez szereg szkoleń, tak, aby umożliwić europejskim piekarniom dostosowanie asortymentu produktów do oczekiwanego zapotrzebowania konsumentów i wyprodukowanie w piekarni tylko takiej ilości, która będzie sprzedawana” – powiedziała w oświadczeniu dr hab. inż. Małgorzata Wronkowska, koordynator projektu w IRZiBŻ PAN.

Jak możemy przeczytać na stronie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, w pierwszym etapie projektu zbierane są dane z procesów produkcji we współpracujących piekarniach. Naukowcy z Olsztyna zbierają informacje z małych i średnich piekarni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Jednym z kluczowych elementów, służących opracowaniu algorytmu dla aplikacji, będą także kompleksowe badania konsumenckie, prowadzone w poszczególnych krajach. Uwzględnione zostaną w nich wymagania i oczekiwania konsumentów, związane m.in. z pogodą czy okresami świątecznymi, a także akceptacją zmian dostępności produktów w ciągu dnia. Wszystkie te czynniki zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu prototypowego oprogramowania.

Prace nad aplikacją odbywają się w ramach projektu PrO4Bake, finansowanego przez Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności EIT Food. Działania koordynuje niemiecki Uniwersytet w Hohenheim, przy zaangażowaniu partnerów z przemysłu oraz ośrodków naukowych z Polski, Danii, Szwecji, Hiszpanii i Włoch.

_

Więcej o projekcie (w j. angielskim) przeczytać można TUTAJ. IRZiBŻ PAN w Olsztynie zaprasza małe i średnie piekarnie z całej Polski do współpracy w ramach projektu [Więcej informacji TUTAJ.].

Źródło: IRZiBŻ PAN

Zdjęcie: Shutterstock/DenisProduction.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.