Aplikacja dla piekarni pomoże marnować mniej żywności i mniej wpływać na klimat

1765
0
Podziel się:
Piekarnia aplikacja marnowanie żywności

Międzynarodowy zespół pracuje nad aplikacją, która pomoże piekarniom małej i średniej wielkości marnować mniej żywności. Obniżyć ma się również zużycie energii i tym samym poziom emisji dwutlenku węgla. W projekcie biorą udział naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Powstająca aplikacja ma z jednej strony pomóc piekarniom dostosować asortyment do zapotrzebowania konsumentów, z drugiej natomiast zoptymalizować czas produkcji oraz wykorzystywanie surowców i maszyn oraz wdrożyć energooszczędny proces produkcyjny. Dzięki temu – jak przekonują zaangażowane w projekt ośrodki – może zostać zminimalizowany ślad ekologiczny, w tym ilość generowanych odpadów, zużywanej energii i emisji CO2.

Czytaj także: Zrobili aplikacje pozwalające tanio kupić jedzenie, którego nie sprzedały restauracje i sklepy. “Zbyt dobre, żeby wyrzucić”

„Opracowana aplikacja zostanie skomercjalizowana poprzez szereg szkoleń, tak, aby umożliwić europejskim piekarniom dostosowanie asortymentu produktów do oczekiwanego zapotrzebowania konsumentów i wyprodukowanie w piekarni tylko takiej ilości, która będzie sprzedawana” – powiedziała w oświadczeniu dr hab. inż. Małgorzata Wronkowska, koordynator projektu w IRZiBŻ PAN.

Jak możemy przeczytać na stronie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, w pierwszym etapie projektu zbierane są dane z procesów produkcji we współpracujących piekarniach. Naukowcy z Olsztyna zbierają informacje z małych i średnich piekarni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Jednym z kluczowych elementów, służących opracowaniu algorytmu dla aplikacji, będą także kompleksowe badania konsumenckie, prowadzone w poszczególnych krajach. Uwzględnione zostaną w nich wymagania i oczekiwania konsumentów, związane m.in. z pogodą czy okresami świątecznymi, a także akceptacją zmian dostępności produktów w ciągu dnia. Wszystkie te czynniki zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu prototypowego oprogramowania.

Prace nad aplikacją odbywają się w ramach projektu PrO4Bake, finansowanego przez Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności EIT Food. Działania koordynuje niemiecki Uniwersytet w Hohenheim, przy zaangażowaniu partnerów z przemysłu oraz ośrodków naukowych z Polski, Danii, Szwecji, Hiszpanii i Włoch.

_

Więcej o projekcie (w j. angielskim) przeczytać można TUTAJ. IRZiBŻ PAN w Olsztynie zaprasza małe i średnie piekarnie z całej Polski do współpracy w ramach projektu [Więcej informacji TUTAJ.].

Źródło: IRZiBŻ PAN

Zdjęcie: Shutterstock/DenisProduction.com

Podziel się: