Udostępnij

Przegląd aplikacji smogowych. Co zainstalować?

07.11.2016

Mobilne aplikacje smogowe mogą pomóc nam w dbaniu o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jak? Pokażą jakie mamy stężenie szkodliwych substancji w powietrzu danego dnia.

Podpowiedzą też, czy lepiej zostać w domu, czy bez problemu można wyjść na zewnątrz. Pouczą, jakie konsekwencje mogą nas czekać, jeśli nie zachowamy ostrożności.

Sprawdziliśmy dla was, jak działa kilka najpopularniejszych z nich.

1. ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Według użytkowników Google Play: ocena 4.4

W menu mamy mapę ze wszystkimi stacjami pomiarowymi, a do tego możemy sprawdzić zanieczyszczenie:

– pyłami PM10,
– pyłami PM2,5,
– dwutlenkiem siarki (SO2),
– dwutlenkiem azotu (NO2),
– ozonem (O3),
– tlenkiem węgla (CO),
– benzenem (C6H6),
oraz poznać aktualne indeksy jakości powietrza:
– CAQI (Common Air Quality Index),
– AQI (Air Quality Index).

Kiedy klikniemy w którąkolwiek z tych zakładek, widzimy mapę Polski w różnych kolorach – w zależności od natężenia danej substancji – legendę, informację o zanieczyszczeniu oraz zagrożeniu dla naszego zdrowia.

14101625_1374665502548462_1441250864_n14089590_1374665462548466_150533209_n14088820_1374677629213916_854883239_n

W zakładce „zestawienie” możemy wybrać dowolne stacje pomiarowe i sprawdzać  szczegółowe stężenie szkodliwych substancji w różnych częściach kraju. Dodatkowym plusem jest możliwość ustawienia widgetu . Dzięki temu cały czas na ekranie widzimy aktualne pomiary. Aplikacja obejmuje całą Polskę, dane są ściągane z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz z głównego inspektoratu. Bardzo czytelna, na bieżąco aktualizowana.

2. JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE

Według użytkowników Google Play: 3,8

To aplikacja stworzona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Sama, za pomocą GPS, lokalizuje użytkownika i pokazuje aktualny stan powietrza. Skala jest sześciostopniowa: od bardzo źle do bardzo dobrze. Na ekranie widzimy siedem okienek. Pokazują one stężenie: pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Kiedy przesuniemy ekran w lewo, zobaczymy stężenie danej substancji z podziałem na godziny. Dalej możemy sprawdzić historię wartości z ostatnich dni pokazane w przejrzystej tabletce. Ostatnia „plansza” to mapa, pokazująca, z której stacji zostały sczytane wyniki. Możemy też wyszukać dowolną stację pomiarową i sprawdzić poziom zanieczyszczenia w innych miastach.

Dodatkowo stworzono zakładkę „ostrzeżenia”, która pokazuje, w jakich miastach przekroczone jest stężenie szkodliwych substancji.

14089634_1374665382548474_1934739912_n

14088975_1374665415881804_1285004126_n

Jest przejrzysta, prosta w użyciu i cały czas aktualizowana. Ma kilka mankamentów: brakuje widgetu lub automatycznych powiadomień o zanieczyszczeniu powietrza. Nie można też zapisać żadnej stacji do ulubionych. Za każdym razem, kiedy używamy aplikacji, musimy włączyć usługi lokalizacyjne, żeby zobaczyć pomiary z najbliższej stacji.

3. SmokSmog

Według użytkowników Google Play: 4,2

Dzięki tej aplikacji możemy sprawdzić stan zanieczyszczenia powietrza w województwach: małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim. Wszystkie informacje pochodzą z wojewódzkich inspektoratów. Na przejrzyście zaprojektowanej, szarej i minimalistycznej planszy możemy odczytać wartości poszczególnych substancji zanieczyszczających powietrze.

Żeby sprawdzić odczyt z wybranej stacji, trzeba ją dodać do ulubionych, co nie jest może najwygodniejszym rozwiązaniem, ale jednocześnie bardzo łatwo jest później ją usunąć. Wystarczy jeden ruch palcem.

14081167_1374665362548476_1065787969_n

14081045_1374665345881811_1618197428_n

Można również sprawdzić historię pomiarów z poprzednich dni. Wielki plus dla twórców za stały feedback z użytkownikami – reagują na każdą zgłaszaną usterkę. Minus za brak widgetu, choć podobno ma w przyszłości powstać.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.