Udostępnij

Przegląd aplikacji smogowych. Co zainstalować?

07.11.2016

Mobilne aplikacje smogowe mogą pomóc nam w dbaniu o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jak? Pokażą jakie mamy stężenie szkodliwych substancji w powietrzu danego dnia.

Podpowiedzą też, czy lepiej zostać w domu, czy bez problemu można wyjść na zewnątrz. Pouczą, jakie konsekwencje mogą nas czekać, jeśli nie zachowamy ostrożności.

Sprawdziliśmy dla was, jak działa kilka najpopularniejszych z nich.

1. ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Według użytkowników Google Play: ocena 4.4

W menu mamy mapę ze wszystkimi stacjami pomiarowymi, a do tego możemy sprawdzić zanieczyszczenie:

– pyłami PM10,
– pyłami PM2,5,
– dwutlenkiem siarki (SO2),
– dwutlenkiem azotu (NO2),
– ozonem (O3),
– tlenkiem węgla (CO),
– benzenem (C6H6),
oraz poznać aktualne indeksy jakości powietrza:
– CAQI (Common Air Quality Index),
– AQI (Air Quality Index).

Kiedy klikniemy w którąkolwiek z tych zakładek, widzimy mapę Polski w różnych kolorach – w zależności od natężenia danej substancji – legendę, informację o zanieczyszczeniu oraz zagrożeniu dla naszego zdrowia.

14101625_1374665502548462_1441250864_n14089590_1374665462548466_150533209_n14088820_1374677629213916_854883239_n

W zakładce „zestawienie” możemy wybrać dowolne stacje pomiarowe i sprawdzać  szczegółowe stężenie szkodliwych substancji w różnych częściach kraju. Dodatkowym plusem jest możliwość ustawienia widgetu . Dzięki temu cały czas na ekranie widzimy aktualne pomiary. Aplikacja obejmuje całą Polskę, dane są ściągane z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz z głównego inspektoratu. Bardzo czytelna, na bieżąco aktualizowana.

2. JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE

Według użytkowników Google Play: 3,8

To aplikacja stworzona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Sama, za pomocą GPS, lokalizuje użytkownika i pokazuje aktualny stan powietrza. Skala jest sześciostopniowa: od bardzo źle do bardzo dobrze. Na ekranie widzimy siedem okienek. Pokazują one stężenie: pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Kiedy przesuniemy ekran w lewo, zobaczymy stężenie danej substancji z podziałem na godziny. Dalej możemy sprawdzić historię wartości z ostatnich dni pokazane w przejrzystej tabletce. Ostatnia „plansza” to mapa, pokazująca, z której stacji zostały sczytane wyniki. Możemy też wyszukać dowolną stację pomiarową i sprawdzić poziom zanieczyszczenia w innych miastach.

Dodatkowo stworzono zakładkę „ostrzeżenia”, która pokazuje, w jakich miastach przekroczone jest stężenie szkodliwych substancji.

14089634_1374665382548474_1934739912_n

14088975_1374665415881804_1285004126_n

Jest przejrzysta, prosta w użyciu i cały czas aktualizowana. Ma kilka mankamentów: brakuje widgetu lub automatycznych powiadomień o zanieczyszczeniu powietrza. Nie można też zapisać żadnej stacji do ulubionych. Za każdym razem, kiedy używamy aplikacji, musimy włączyć usługi lokalizacyjne, żeby zobaczyć pomiary z najbliższej stacji.

3. SmokSmog

Według użytkowników Google Play: 4,2

Dzięki tej aplikacji możemy sprawdzić stan zanieczyszczenia powietrza w województwach: małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim. Wszystkie informacje pochodzą z wojewódzkich inspektoratów. Na przejrzyście zaprojektowanej, szarej i minimalistycznej planszy możemy odczytać wartości poszczególnych substancji zanieczyszczających powietrze.

Żeby sprawdzić odczyt z wybranej stacji, trzeba ją dodać do ulubionych, co nie jest może najwygodniejszym rozwiązaniem, ale jednocześnie bardzo łatwo jest później ją usunąć. Wystarczy jeden ruch palcem.

14081167_1374665362548476_1065787969_n

14081045_1374665345881811_1618197428_n

Można również sprawdzić historię pomiarów z poprzednich dni. Wielki plus dla twórców za stały feedback z użytkownikami – reagują na każdą zgłaszaną usterkę. Minus za brak widgetu, choć podobno ma w przyszłości powstać.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.