Udostępnij

Arktyczne Morze Łaptiewów zamarza w tym roku wolniej niż kiedykolwiek

28.10.2020

Morze Łaptiewów to jedno z głównych źródeł lodu w Arktyce, który powstaje tam prawie przez cały rok – oprócz miesięcy najcieplejszych. W tym roku jednak, po raz pierwszy historii pomiarów, proces jeszcze się nie rozpoczął – mimo że mamy koniec października. Opóźnienie jest bezprecedensowe, a jako jedną z przyczyn wskazuje się wyjątkowo wysokie temperatury na północy Rosji.

Morze Łaptiewów to akwen znajdujący się u wybrzeży Syberii, który odgrywa ważną rolę w produkcji arktycznego lodu. W miesiącach chłodniejszych, gdy temperatura spada poniżej zera, obszar ten jest kluczowy dla odtwarzania się lodu Arktyki.

Jednym z pierwszych naukowców, którzy zaczęli alarmować na temat tego, co dzieje się w regionie był dr Zachary Labe, badacz z Colorado State University. Zwrócił on uwagę w mediach społecznościowych, że zasięg arktycznego lodu o tej porze roku jest najmniejszy w historii pomiarów.

Czytaj także: W Oregonie odbył się pogrzeb lodowca Clark

Problem widać na zdjęciach satelitarnych, na których dostrzec można niezamarznięte połacie wód obok Syberii:

Sprawa arktycznego lodu, którą za doktorem Labe’em podjął w pierwszej kolejności brytyjski „Guardian”, jest na tyle alarmująca, że znalazła się w codziennym przeglądzie wydarzeń na portalu czasopisma Nature.

W omówieniu zwrócono uwagę, że opóźnienie to jest spowodowane okresem przedłużających się wysokich temperatur w północnej Rosji oraz łagodnych prądów atlantyckich. Podkreślono przy tym, że dryfujący na zachód lód niesie z sobą cenne składniki odżywcze. Mniejsza ilość składników może zubożyć rozwój planktonu i jego zdolność do pochłaniania CO2 z atmosfery.

Czytaj także: Naukowiec: Ekstremalnie wysokie temperatury na Syberii zaburzają ekosystem torfowisk

„W tym roku, po ciepłym lecie, widzimy, że w przypadku ilości lodu notuje się drugą najniższą wartość w historii. Odnotowujemy opóźnione zamarzanie tego obszaru. Obecnie lodu jest tam o 4 miliony kilometrów kwadratowych mniej, niż oczekiwalibyśmy jeszcze w latach 80. XX wieku. To ponad dziesięć razy więcej niż powierzchnia Niemiec” – powiedział klimatolog dr Lars Kaleschke z Instytutu Wegenera, cytowany przez portal Euronews.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Mikhail Varentsov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.