Udostępnij

Arktyka płonie [Zdjęcia satelitarne]

24.07.2019

Od początku czerwca Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) wyśledził ponad 100 intensywnych i długotrwałych pożarów lasów w Arktyce”, napisała Światowa Organizacja Meteorologiczna w komunikacie. Najwięcej pożarów zaobserwowano na Syberii i Alasce.

Same pożary lasów północnych nie są niczym wyjątkowym. Jednak ich skala – jest.

21 lipca. Kraj Krasnojarski i Jakucja. Pierre Markuse, licencja CC 2.0
21 lipca. Kraj Krasnojarski i Jakucja. Pierre Markuse, licencja CC 2.0

Bezprecedensowa – jak piszą meteorolodzy w tytule komunikatu – liczba pożarów jest wynikiem fal upałów, które dotykają w tym roku Arktyki. „Średnia temperatura czerwca w częściach Syberii, gdzie rozprzestrzeniają się pożary lasów, była niemal 10 stopni wyższa niż średnia dla lat 1981-2010. Temperatury na Alasce pobiły rekord osiągając poziom 32 stopni Celsjusza, który zarejestrowano 4. lipca i zapewniając paliwo dla pożarów”, można przeczytać w oświadczeniu, w którym autorzy zwracają uwagę także na pożary w Albercie, na Grenlandii oraz kilku krajach europejskich.

Już jest źle, a może być znacznie gorzej. Wszystko dlatego, że wciąż są rejestrowane niespotykane upały. Prognoza Berkeley Earth mówi na przykład, że po poprzednim miesiącu, który był najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów, lipiec będzie globalnie najcieplejszym ze wszystkim zarejestrowanych miesięcy. A temperatura w Arktyce rośnie szybciej niż gdzie indziej.

Dzieje się to za sprawą topniejącej pokrywy lodowej, co powoduje, że ziemia odbija mniej promieniowania słonecznego i nagrzewa się bardziej, przez co topnieje jeszcze więcej lodu i śniegu. I tak w koło. Pożary przyspieszają jeszcze ten proces, ponieważ pochodzący z nich pył, osadza się na śniegu, zmieniając jego kolor. Przez to śnieg absorbuje więcej promieniowania i szybciej topnieje.

16 lipca. Jakucja. Pierre Markuse, licencja CC 2.0
16 lipca. Jakucja. Pierre Markuse, licencja CC 2.0

Światowa Organizacja Meteorologiczna napisała na swojej stronie: „Północna część świata ociepla się szybciej niż cała planeta. Upał wysusza lasy i zwiększa ryzyko pożarów. Niedawno opublikowane badanie* pokazuje, że północne lasy Ziemi płoną dziś w tempie nie widzianym od 10 tys. lat.” Na samej Alasce od początku roku zarejestrowano ponad 400 pożarów lasów.

Jednocześnie pożary są źródłem dodatkowej emisji CO2 do atmosfery. Tylko w czerwcu miało się z ich powodu dostać do atmosfery 50 megaton dwutlenku węgla więcej. To liczba wyższa niż suma emisji związanych z pożarami Arktyki dla wszystkich czerwców pomiędzy 2010 i 2018 rokiem.

14 lipca. Grenlandia. Pierre Markuse, licencja CC 2.0
14 lipca. Grenlandia. Pierre Markuse, licencja CC 2.0

Dzięki pracy Pierre’a Markuse, który dokumentuje pożary z pomocą zdjęć satelitarnych publikowanych w serwisie Flickr, można na własne oczy przekonać się, jaka jest skala tego, co obecnie dzieje się na Syberii, Alasce, Grenlandii i w Albercie.

Więcej zdjęć można znaleźć TUTAJ.

A Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała jednocześnie, krótką animację wyjaśniającą naturę pożarów.

Zdjęcie w nagłówku: 5 lipca. Alaska. Źródło: Pierre Markuse/Flickr, licencja CC 2.0

* Badanie zostało opublikowane w 2013 roku.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.