Udostępnij

Arktyka płonie [Zdjęcia satelitarne]

24.07.2019

Od początku czerwca Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) wyśledził ponad 100 intensywnych i długotrwałych pożarów lasów w Arktyce”, napisała Światowa Organizacja Meteorologiczna w komunikacie. Najwięcej pożarów zaobserwowano na Syberii i Alasce.

Same pożary lasów północnych nie są niczym wyjątkowym. Jednak ich skala – jest.

21 lipca. Kraj Krasnojarski i Jakucja. Pierre Markuse, licencja CC 2.0
21 lipca. Kraj Krasnojarski i Jakucja. Pierre Markuse, licencja CC 2.0

Bezprecedensowa – jak piszą meteorolodzy w tytule komunikatu – liczba pożarów jest wynikiem fal upałów, które dotykają w tym roku Arktyki. „Średnia temperatura czerwca w częściach Syberii, gdzie rozprzestrzeniają się pożary lasów, była niemal 10 stopni wyższa niż średnia dla lat 1981-2010. Temperatury na Alasce pobiły rekord osiągając poziom 32 stopni Celsjusza, który zarejestrowano 4. lipca i zapewniając paliwo dla pożarów”, można przeczytać w oświadczeniu, w którym autorzy zwracają uwagę także na pożary w Albercie, na Grenlandii oraz kilku krajach europejskich.

Już jest źle, a może być znacznie gorzej. Wszystko dlatego, że wciąż są rejestrowane niespotykane upały. Prognoza Berkeley Earth mówi na przykład, że po poprzednim miesiącu, który był najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów, lipiec będzie globalnie najcieplejszym ze wszystkim zarejestrowanych miesięcy. A temperatura w Arktyce rośnie szybciej niż gdzie indziej.

Dzieje się to za sprawą topniejącej pokrywy lodowej, co powoduje, że ziemia odbija mniej promieniowania słonecznego i nagrzewa się bardziej, przez co topnieje jeszcze więcej lodu i śniegu. I tak w koło. Pożary przyspieszają jeszcze ten proces, ponieważ pochodzący z nich pył, osadza się na śniegu, zmieniając jego kolor. Przez to śnieg absorbuje więcej promieniowania i szybciej topnieje.

16 lipca. Jakucja. Pierre Markuse, licencja CC 2.0
16 lipca. Jakucja. Pierre Markuse, licencja CC 2.0

Światowa Organizacja Meteorologiczna napisała na swojej stronie: „Północna część świata ociepla się szybciej niż cała planeta. Upał wysusza lasy i zwiększa ryzyko pożarów. Niedawno opublikowane badanie* pokazuje, że północne lasy Ziemi płoną dziś w tempie nie widzianym od 10 tys. lat.” Na samej Alasce od początku roku zarejestrowano ponad 400 pożarów lasów.

Jednocześnie pożary są źródłem dodatkowej emisji CO2 do atmosfery. Tylko w czerwcu miało się z ich powodu dostać do atmosfery 50 megaton dwutlenku węgla więcej. To liczba wyższa niż suma emisji związanych z pożarami Arktyki dla wszystkich czerwców pomiędzy 2010 i 2018 rokiem.

14 lipca. Grenlandia. Pierre Markuse, licencja CC 2.0
14 lipca. Grenlandia. Pierre Markuse, licencja CC 2.0

Dzięki pracy Pierre’a Markuse, który dokumentuje pożary z pomocą zdjęć satelitarnych publikowanych w serwisie Flickr, można na własne oczy przekonać się, jaka jest skala tego, co obecnie dzieje się na Syberii, Alasce, Grenlandii i w Albercie.

Więcej zdjęć można znaleźć TUTAJ.

A Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała jednocześnie, krótką animację wyjaśniającą naturę pożarów.

Zdjęcie w nagłówku: 5 lipca. Alaska. Źródło: Pierre Markuse/Flickr, licencja CC 2.0

* Badanie zostało opublikowane w 2013 roku.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.