Australijskie Bureau of Meteorology opublikowało coroczny raport na temat minionego roku, w którym stwierdzono, że był on najcieplejszym i najsuchszym w historii pomiarów.
Coroczny dokument rządowego Bureau of Meteorology (BOM) jest oficjalnym podsumowaniem poprzedniego roku, które zawiera informacje na temat temperatury, opadów deszczu oraz innych znaczących warunków pogodowych. Z jego najnowszej edycji wynika, iż rok 2019 w Australii był najcieplejszym i najsuchszym w historii pomiarów.
W ostatnich 12 miesiącach w Australii średnia ze średnich temperatur w roku była o 1,52 st. Celsjusza wyższa od normy, uznawanej za charakterystyczną dla klimatu Australii. Zdeklasowany został tym samym poprzedni rekord, ustanowiony w 2013 roku, kiedy to średnie temperatury były o 1,33 st. wyższa od normy.
Tymczasem średnia krajowa suma opadów w 2019 roku wyniosła 277 mm i tym samym był to najniższy poziom w historii krajowych pomiarów, rozpoczętych w 1900 roku. Poprzedni rekord został ustanowiony w roku 1902, kiedy to średnia suma opadów wyniosła 314 mm.
„Rok 2019 był niezmiennie ciepły, ale zakończyły go okresy ekstremalnego upału” – powiedział szef rządowego Bureau of Meteorology, dr Karl Braganza. „Styczeń ubiegłego roku był najcieplejszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano w Australii, a niespełna kilka tygodni temu, w grudniu, obserwowaliśmy rekordową serię dni o wysokiej średniej temperaturze. Jednocześnie niedobory opadów w dużych częściach wschodniej Australii stale rosły, pogłębiając, niestety, zarówno problem suszy, jak i pogarszając sytuację związaną z trwającymi pożarami” – dodał dr Braganza.
W oficjalnym komunikacie BOM wymieniono kilka czynników, odpowiadających łącznie za charakterystykę minionego roku. Były to m.in.: bardzo silna pozytywna faza Dipolu Oceanu Indyjskiego oraz wystąpienie nagłego ocieplenia stratosferycznego nad biegunem południowym.
„Innym kluczowym czynnikiem jest to, że klimat Australii ocieplił się o ponad stopień od 1910 roku. Oznacza to, że bardzo ciepłe lata, takie jak 2019, są teraz bardziej prawdopodobne, podczas gdy trend w ostatnich dziesięcioleciach dotyczył bardziej suchych sezonów zimowych i wiosennych na południu kraju” – podkreślił szef rządowego Bureau of Meteorology.
_
Źródło: Bureau of Meteorology
Zdjęcie: Shutterstock/ Zyn Chakrapong