Udostępnij

Australia: 2019 był najcieplejszym i najsuchszym rokiem w historii pomiarów

04.12.2023

Australijskie Bureau of Meteorology opublikowało coroczny raport na temat minionego roku, w którym stwierdzono, że był on najcieplejszym i najsuchszym w historii pomiarów.

Coroczny dokument rządowego Bureau of Meteorology (BOM) jest oficjalnym podsumowaniem poprzedniego roku, które zawiera informacje na temat temperatury, opadów deszczu oraz innych znaczących warunków pogodowych. Z jego najnowszej edycji wynika, iż rok 2019 w Australii był najcieplejszym i najsuchszym w historii pomiarów.

W ostatnich 12 miesiącach w Australii średnia ze średnich temperatur w roku była o 1,52 st. Celsjusza wyższa od normy, uznawanej za charakterystyczną dla klimatu Australii. Zdeklasowany został tym samym poprzedni rekord, ustanowiony w 2013 roku, kiedy to średnie temperatury były o 1,33 st. wyższa od normy.

Tymczasem średnia krajowa suma opadów w 2019 roku wyniosła 277 mm i tym samym był to najniższy poziom w historii krajowych pomiarów, rozpoczętych w 1900 roku. Poprzedni rekord został ustanowiony w roku 1902, kiedy to średnia suma opadów wyniosła 314 mm.

„Rok 2019 był niezmiennie ciepły, ale zakończyły go okresy ekstremalnego upału” – powiedział szef rządowego Bureau of Meteorology, dr Karl Braganza. „Styczeń ubiegłego roku był najcieplejszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano w Australii, a niespełna kilka tygodni temu, w grudniu, obserwowaliśmy rekordową serię dni o wysokiej średniej temperaturze. Jednocześnie niedobory opadów w dużych częściach wschodniej Australii stale rosły, pogłębiając, niestety, zarówno problem suszy, jak i pogarszając sytuację związaną z trwającymi pożarami” – dodał dr Braganza.

W oficjalnym komunikacie BOM wymieniono kilka czynników, odpowiadających łącznie za charakterystykę minionego roku. Były to m.in.: bardzo silna pozytywna faza Dipolu Oceanu Indyjskiego oraz wystąpienie nagłego ocieplenia stratosferycznego nad biegunem południowym.

„Innym kluczowym czynnikiem jest to, że klimat Australii ocieplił się o ponad stopień od 1910 roku. Oznacza to, że ​​bardzo ciepłe lata, takie jak 2019, są teraz bardziej prawdopodobne, podczas gdy trend w ostatnich dziesięcioleciach dotyczył bardziej suchych sezonów zimowych i wiosennych na południu kraju” – podkreślił szef rządowego Bureau of Meteorology.

_

Źródło: Bureau of Meteorology

Zdjęcie: Shutterstock/ Zyn Chakrapong

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.