Udostępnij

Australia: 2019 był najcieplejszym i najsuchszym rokiem w historii pomiarów

10.01.2020

Australijskie Bureau of Meteorology opublikowało coroczny raport na temat minionego roku, w którym stwierdzono, że był on najcieplejszym i najsuchszym w historii pomiarów.

Coroczny dokument rządowego Bureau of Meteorology (BOM) jest oficjalnym podsumowaniem poprzedniego roku, które zawiera informacje na temat temperatury, opadów deszczu oraz innych znaczących warunków pogodowych. Z jego najnowszej edycji wynika, iż rok 2019 w Australii był najcieplejszym i najsuchszym w historii pomiarów.

W ostatnich 12 miesiącach w Australii średnia ze średnich temperatur w roku była o 1,52 st. Celsjusza wyższa od normy, uznawanej za charakterystyczną dla klimatu Australii. Zdeklasowany został tym samym poprzedni rekord, ustanowiony w 2013 roku, kiedy to średnie temperatury były o 1,33 st. wyższa od normy.

Tymczasem średnia krajowa suma opadów w 2019 roku wyniosła 277 mm i tym samym był to najniższy poziom w historii krajowych pomiarów, rozpoczętych w 1900 roku. Poprzedni rekord został ustanowiony w roku 1902, kiedy to średnia suma opadów wyniosła 314 mm.

„Rok 2019 był niezmiennie ciepły, ale zakończyły go okresy ekstremalnego upału” – powiedział szef rządowego Bureau of Meteorology, dr Karl Braganza. „Styczeń ubiegłego roku był najcieplejszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano w Australii, a niespełna kilka tygodni temu, w grudniu, obserwowaliśmy rekordową serię dni o wysokiej średniej temperaturze. Jednocześnie niedobory opadów w dużych częściach wschodniej Australii stale rosły, pogłębiając, niestety, zarówno problem suszy, jak i pogarszając sytuację związaną z trwającymi pożarami” – dodał dr Braganza.

W oficjalnym komunikacie BOM wymieniono kilka czynników, odpowiadających łącznie za charakterystykę minionego roku. Były to m.in.: bardzo silna pozytywna faza Dipolu Oceanu Indyjskiego oraz wystąpienie nagłego ocieplenia stratosferycznego nad biegunem południowym.

„Innym kluczowym czynnikiem jest to, że klimat Australii ocieplił się o ponad stopień od 1910 roku. Oznacza to, że ​​bardzo ciepłe lata, takie jak 2019, są teraz bardziej prawdopodobne, podczas gdy trend w ostatnich dziesięcioleciach dotyczył bardziej suchych sezonów zimowych i wiosennych na południu kraju” – podkreślił szef rządowego Bureau of Meteorology.

_

Źródło: Bureau of Meteorology

Zdjęcie: Shutterstock/ Zyn Chakrapong

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.