Udostępnij

Australia ewakuuje ryby z powodu nadchodzącej suszy. „Współczesna Arka Noego”

04.10.2019

Po tym jak przed rokiem susza spustoszyła dolną część rzeki Darling, władze stanu Nowa Południowa Walia zdecydowały o podjęciu bezprecedensowej operacji, która ma na celu zabezpieczenie żyjących w niej gatunków ryb. By po fali upałów możliwe było odtworzenie poszczególnych populacji, część z nich ma zostać odłowiona i przeniesiona do bezpiecznych miejsc. W kraju pojawiają się jednak wątpliwości, czy to wystarczy, by uratować ryby przed wymieraniem.

Podczas ubiegłorocznej suszy – w grudniu oraz styczniu – jeden z najważniejszych elementów systemu rzecznego Nowej Południowej Walii stał się ofiarą długotrwałej suszy. Z powodu utrzymujących się wysokich temperatur (a także zwiększonego zapotrzebowania na wodę ze strony mieszkańców stanu) doszło do obniżenia się poziomu rzeki, co w połączeniu z zakwitem glonów doprowadziło do śmierci niespodziewanie dużej ilości ryb. Te z kolei, szybko gnijąc w ciepłej wodzie, przyczyniały się do jeszcze większego pogorszenia sytuacji, w tym także śmierci innych gatunków, m.in. małż.

Stojąc w obliczu powtórki, władze zdecydowały się na projekt, który w australijskich mediach określany jest „współczesną Arką Noego”, mającą stanowić odpowiedź na „rybi Armageddon”.

Jak informuje rząd stanu Nowa Południowa Walia, na ten cel przeznaczonych zostanie 10 milionów dolarów, za co planuje się odłowienie populacji poszczególnych gatunków ryb i zachowanie ich w bezpiecznym miejscu do czasu, aż będą one mogły ponownie zasiedlić dolną część rzeki Darling. W ten sposób skutki nachodzącej suszy miałby zostać złagodzone.

„Nie zamierzam owijać w bawełnę. Sytuacja, przed którą stoimy, jest niczym innym, jak potencjalnym 'rybim Armageddonem’”- powiedział  podczas konferencji prasowej Adam Marshall, minister rolnictwa w rządzie Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionego stanu Australii. „Stoimy przed obliczem największej odnotowanej suszy, z rekordowo niskimi opadami i rekordowo niskim napływem [wód] do naszych systemów rzecznych”.

Jak informują austalijscy korespondenci „Guardiana”, lokalni działacze ekologiczni jako przyczynę zeszłorocznej katastrofy oskarżają nadmierne pobieranie wody na potrzeby rolnictwa. Domagają się oni, by został wyznaczony limit stanu rzeki, przy którym pobór musi zostać ograniczony. Równocześnie pojawiają się oskarżenia, że władze jedynie maskują problem, walcząc ze skutkami, a nie przyczyną.

 

Źródła: NSW Department of Industry, ABC News. Independent, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/bulentevren

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.