Udostępnij

Australia kupiła i zburzyła całe osiedle mieszkaniowe, żeby ratować małe pingwinki. Pingwinki mają się dobrze

21.08.2019

Poranna prasówka potrafi od czasu do czasu poprawić humor na cały dzień. Na przykład wtedy, kiedy można się z niej dowiedzieć, że Australijczycy w trosce o małe pingwiny kupili i zrównali z ziemią całe osiedle mieszkaniowe. Musicie przyznać, że trudno się nie uśmiechnąć.

Phillip Island to należąca do Australii wyspa, która znajduje się na południowy-wschód od Melbourne. Słynie z jednej z największych na świecie kolonii pingwinów małych, która od bardzo dawna przyciągała dużą liczbę turystów. „Parady pingwinów”, kiedy małe ptaki schodziły z plaży do morza, stanowiły atrakcję dla odwiedzających już w latach 20. ubiegłego wieku. Ci oprócz podziwiania ptaków, które osiągają wysokość zaledwie 40 centymetrów, oglądali, pływali i zakochiwali się w urokliwym miejscu. Tak bardzo, że niektórzy decydowali się na kupienie w nim domu.

Z czasem powstało tam osiedle nazywane „Summerland Estate”, na które składało się 190 domów stojących na terenie lęgowym ptaków. Około roku 1980 zorientowano się jednak, że im więcej przebywa tym ludzi, tym mniej jest pingwinów. Populacja spadła do 12 tys. osobników, co było liczbą tak niewielką, że specjaliści zaczęli się martwić o całkowite wyginięcie pingwinów małych w tym miejscu. Zaprosili więc Joan Kirner, która wówczas była minister ochrony przyrody Victorii. Ta została oprowadzona po półwyspie, wyjaśniono jej sytuację i poproszono o podjęcie działań.

Kirner zdecydowała, że najlepszą metodą będzie wykupienie i zburzenie domów, które stoją na terenie lęgowym. Było to w 1985 roku, a z zakupami ruszono niewiele później. Kwestie finansowe oraz biurokratyczne spowodowały jednak, że ostatnie domy odkupiono dopiero w 2010 roku. Sukcesywnie je wyburzano, ale ostatnie pozostałości Summerland Estate mają zniknąć dopiero teraz. Widać już jednak, że troska o pingwiny przyniosła dla nich bardzo dobre efekty. Ich populacja bowiem cały czas rośnie i z 12 tys. osobników w 1985 roku wzrosła już do 31 tys. sztuk.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.