Udostępnij

Południe Australii w ogniu, a Sydney w gęstym dymie. Powietrze „potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia”

10.12.2019

Australijski stan Nowa Południowa Walia od miesięcy zmaga się z powracającymi seriami pożarów. Trwająca wokół Sydney pożoga spowiła miasto dymem w takim stopniu, że lokalne służby ostrzegają przed zagrożeniem dla zdrowia, jakie nieść może z sobą „niespotykanie gęsty dym”.

W związku z pożarami buszu w australijskim stanie Nowa Południowa Walia największe miasto Australii w ostatnich dniach spowita jest gęstym dymem. Media społecznościowe zalewa fala zdjęć, których autorzy nie mogą nadziwić się obserwowanym widokom. Obrazy te niektóre media porównują z kadrami z filmów traktujących o (niezbyt optymistycznej wizji) przyszłości, takich jak Blade Runner czy Mad Max. I trudno się dziwić, skoro i lokalne służby określają sytuację jako „nadzwyczajną”, ostrzegając przy tym o potencjalnym niebezpieczeństwie, jakie dym ten może stanowić dla ludzkiego zdrowia.

„Nadzwyczajnie gęsty dym w połączeniu z wysokimi temperaturami w poszczególnych częściach stanu Nowa Południowa Walia i Australijskiego Terytorium Stołecznego tworzy warunki potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Upały wraz z porywistymi wiatrami tworzą również niebezpieczne warunki, jeśli chodzi o pożary buszu” – napisano w oficjalnych kanałach społecznościowych stanowego biura meteorologicznego.

We wtorek po południu departament zdrowia stanu Nowa Południowa Walia wydał natomiast oświadczenie, w którym wezwano do „podjęcia środków ostrożności w celu ochrony swojego zdrowia”.

„Departament zdrowia Nowej Południowej Walii przypomina, szczególnie osobom starszym oraz rodzicom i opiekunom małych dzieci, aby w miarę możliwości pozostali w domu, z zamkniętymi drzwiami i oknami, a także rezygnowali z zajęć na świeżym powietrzu” – powiedziała w oświadczeniu dr Kerry Chant, reprezentująca ministerstwo.

W związku z trawiącymi południe kraju pożarami odżywa również dyskusja na temat zmian klimatycznych, które przez klimatologów i meteorologów obwiniane są za wydłużanie się sezonu pożarów australijskiego buszu, który sam w sobie jest czymś naturalnym. Na długość  oraz intensywność tego sezonu – a w związku z tym i skalę zniszczeń związanych z ogniem – wpływ ma jednak również wzrost średnich temperatur na Ziemi, który dotyka także Australię.

Wobec tego pojawiają się głosy – przede wszystkim po stronie partii opozycyjnych – że Australia powinna silniej działać na rzecz ograniczenia swojego wpływ na klimat. Premier kraju, znany z raczej powściągliwego podejście do tej kwestii, publicznie deklaruje, że swoimi działania kraj nie zmieniłby wiele, ponieważ odpowiada za ok. 1,3 proc. globalnych emisji CO2. [Więcej na temat dyskusji na ten temat pisaliśmy tutaj.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/Lite Speed Photo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.