Udostępnij

Australijscy nurkowie wykorzystują czas bez turystów na ratowanie Wielkiej Rafy Koralowej

07.05.2020

Wprowadzona z powodu pandemii koronawirusa kwarantanna spowodowała, że australijska branża turystyczna straciła klientów. Wśród ludzi, którzy z dnia na dzień stracili zajęcie byli nurkowie z firmy Passions of Paradise. Zdecydowali jednak, że zamiast bezczynnie czekać, aż sytuacja wróci do normy, zrobią coś pożytecznego. I pomogą Wielkiej Rafie Koralowej.

Pracujący dla firmy nurkowie zabrali należącego do niej katamarana – paliwo dołożyła sama firma – i zaoferowali współpracę naukowcom z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney. Na uczelni jest prowadzony Program Pielęgnacji Korali, więc badacze z radością przyjęli ofertę pomocy.

Nurkowie z firmy towarzyszą im w pracach przy pielęgnacji i regenerowaniu korali. Między innymi pomogli w montowaniu instalacji potrzebnych do tego, by z odłamanych fragmentów korali rozmnażały się nowe kolonie. „Kiedy tylko znajdą fragment koralowca, przymocowują go do specjalnej szkółki, a kiedy odrasta, zabierają fragmenty, by znaleźć im nowe miejsce na rafie” – tłumaczyła doktorantka Laura Howlett, która koordynuje projekt po stronie uczelni.

W samym projekcie udział bierze w sumie pięć firm turystycznych i jest prowadzony od kilkunastu miesięcy. Wcześniej pracujący w nich nurkowie nie brali bezpośredniego udziału w pracy naukowców. Teraz zapowiadają, że z chęcią będą to robić także w przyszłości. Właściciel Passions of Paradise podkreślał też, że regeneracja rafy koralowej leży w jego interesie. Słusznie, bo jak już nie będzie korali, to nie będzie czego pokazywać turystom złaknionym pięknych widoków.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy