Udostępnij

Australijska minister blokuje budowę farmy wiatrowej, żeby chronić koale

11.06.2020

Australijska minister środowiska, Sussan Ley, zablokowała projekt budowy elektrowni wiatrowej, ponieważ – zdaniem obrońców przyrody – inwestycja wiązałaby się z wycinką cennego biologicznie lasu. Jest on ważny dla wielu gatunków, w tym zagrożonych wyginięciem koali.

Farma wiatrowa Lotus Creek miała służyć produkcji czystej energii, z wykorzystaniem stałych prądów, które występują na równinie wybranej przez dewelopera. Tereny wokół miały być – według założeń spółki Epuron – możliwe do równoczesnego wykorzystywania jako pastwiska.

Przedsięwzięcie miało obejmować budowę 81 turbin wiatrowych i zajmować powierzchnię ponad 48 tys. hektarów. Jak podaje australijski portal branżowy Renew Economy, elektrownia wiatrowa miała dysponować mocą ok. 200 MW. Jednak w proponowanym projekcie tkwił jeden szkopuł. Wycięty miał zostać znajdujący się tam las, który jest siedliskiem m.in. zagrożonych wyginięciem koali.

Czytaj także: W Australijskim ZOO urodził się pierwszy koala po pożarach. Nazwano go Ash, czyli “popiół”

W związku z tym minister środowiska, Sussan Ley, zdecydowała o odrzuceniu projektu. Jak podaje „The Australian”, na terenach planowanych pod inwestycję znajduje się 632 hektarów siedlisk koali, 340 hektarów zamieszkiwanych przez wolatuchę wielką oraz 150 hektarów przez gołębia Geophaps scripta.

OZE vs. zagrożone gatunki

Z decyzji zadowoleni są australijscy obrońcy przyrody, którzy alarmowali wcześniej o szkodliwości inwestycji. Zwracano wówczas uwagę m.in. na straty, jakie populacja koali poniosła w czasie ostatniego sezonu pożarowego. „Projekty komercyjne, w tym projekty z zakresu energii odnawialnej, nie powinny szkodzić różnorodności biologicznej, pozostawiając zagrożone gatunki w gorszej sytuacji” – powiedział w rozmowie z „Guardianem” James Trezise, ​​analityk z Australian Conservation Foundation.

Regionalny dyrektor spółki Epuron, Paul Stangroom, powiedział dziennikarzom, że firma jest rozczarowana, jednak przed wydaniem pełnego komentarza zapozna się dokładnie z decyzją środowiskową.

Jak podaje „The Australian”, w uzasadnieniu ministerstwa środowiska napisano, że wnioskodawca może zgłosić alternatywną wersję projektu, uwzględniającą zarzuty urzędników.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Andras Deak

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.