Udostępnij

Australijski stan dokonał rekordowego zakupu ziemi, żeby stworzyć park narodowy

04.07.2020

Rząd Nowej Południowej Walii zakupił aż 153 415 hektarów prywatnych gruntów, żeby mógł na nich powstać nowy park narodowy. To wielka szansa dla mieszkających tam zagrożonych gatunków.

Przejęcie stacji Narriearra na północnym zachodzie stanu stanowi największy pojedynczy zakup gruntów prywatnych pod ochronę w historii stanu. Władze nie podają informacji o wartości transakcji.

W jednej rodzinie od stu lat

Dotychczasowy właściciel to 84-letni Bill O’Connor, którego ojciec kupił farmę w 1919 roku. Jak opowiada, życie w tym pięknym miejscu nie zawsze było łatwe.

„Czujemy silną więź z ziemią, wszystkie moje siostry i bracia, a także dzieci, spędzili tu większość, a nawet cały swój czas. Sytuacja była jednak bardzo niekorzystna, jeśli chodzi o suszę – musielibyśmy pożyczyć dużo pieniędzy, więc wyglądało na to, że najlepszym wyjściem jest sprzedaż” – cytuje ABC News.

Minister środowiska Matt Kean wyjaśnił, że obszar zawiera mokradła i krajobrazy, których nie ma w innych parkach narodowych stanu. Podmokłe tereny są wymienione jako znaczące w skali całego kraju – mieszka tam co najmniej 27 zagrożonych gatunków. Zakup stacji ma szczególne znaczenie dla przyszłości ptaków wodnych, w tym zielaka maskowego – aż 90 procent jego naturalnego siedliska i miejsc lęgowych znajduje się właśnie tutaj. Park narodowy ochroni też m.in. sokoła siwego i dropa australijskiego.

Współpraca z Aborygenami

Co więcej, nieruchomość przylega do obszaru Aborygenów, więc zawiera wiele cennych kamiennych artefaktów i narzędzi. Nowy park narodowy nie ma jeszcze nazwy, więc rząd zaprosił Lokalną Radę Ziemi Aborygenów Tibooburra do jej zaproponowania. Jak podkreśla Stuart Blanch z WWF-Australia, władze muszą dopilnować także, aby nowy park stworzył miejsca pracy dla rdzennej ludności, która powinna móc korzystać z tego miejsca i odgrywać kluczową rolę w ochronie jego obszarów kulturowych.

Chris Gambian, dyrektor naczelny Rady Ochrony Przyrody, powiedział, że skala nowego parku i zakres jego ekosystemów czynią ten zakup szczególnie znaczącym, ale to wciąż nie rozwiązuje problemu wydobycia i pozyskiwania drewna w innych lasach tego stanu.

“Las Pilliga w północno-zachodnim stanie oraz Ogrody Kamienne pod Lithgow to obszary o wyjątkowej wartości, zagrożone projektami gazowymi i węglowymi. One także powinny znaleźć się pod ochroną, zwłaszcza że projekty związane z paliwami kopalnymi pogłębiają zmiany klimatu i zagrażają naszemu życiu”.

Źródło: The Guardian, ABC News

FOT: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.