Udostępnij

Austria i Szwecja zamykają ostatnie węglowe elektrownie

22.04.2020

Od węgla ostatecznie odeszedł austriacki koncern Verbund i szwedzka firma Exergi AB. Rząd w Wiedniu ma nadzieję, że wzmocni to niezależność energetyczną kraju. Władze szwedzkiego przedsiębiorstwa uważają, że ich krok będzie „kamieniem milowym” w drodze do neutralnej klimatycznie Europy.

Austria pożegnała się z węglem w energetyce jako drugi europejski kraj – po Belgii. Ostatnia elektrownia zasilana tym surowcem stanęła tam w zeszłym tygodniu.

– Zamknięcie ostatniej elektrowni węglowej jest historycznym krokiem. Wreszcie wychodzimy z ery węgla i zbliżamy się do całkowitego wycofania się z używania paliw kopalnych – komentował minister ochrony klimatu Leonore Gewessler. Austria chce dążyć do neutralności klimatycznej i do 2030 roku produkować energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł. Ma to uniezależnić kraj od zagranicznych dostaw węgla czy gazu.

– Dziś na import paliwa, węgla i gazu wydajemy 10 miliardów euro rocznie – przyznał minister Gewessler.

Czytaj również: Norwegowie szykują się na świat bez węgla i gazu

Energetyka Austrii już teraz jest oparta w dużej mierze na OZE. Bardzo popularne są elektrownie wodne, a udział odnawialnych źródeł w miksie energetycznym wynosi aż 70 proc.

Elektrownia niedaleko Grazu działała przez 34 lata. Teraz stanie się obiektem rezerwowym i będzie uruchamiana jedynie w przypadku awarii innych instalacji. W budynku ma powstać też ogromny magazyn przechowywania energii ze źródeł odnawialnych.

Niedługo po decyzji austriackiego Verbundu, zamknięcie ostatniej elektrowni na węgiel ogłosiła Szwecja. Wyłączona została tam instalacja firmy Stockholm Exergi AB, dostarczającej prąd dla stolicy skandynawskiego państwa.

– Szwecja rezygnuje z węgla w tym samym tygodniu co Austria. Widać więc wyraźnie, że Europa odwraca się od tego surowca – komentowała z zadowoleniem Kathrin Gutmann, działaczka organizacji Europe Beyond Coal.

Odejście od energii z węgla zapowiada dziś 14 europejskich państw. Najszybciej, bo 2025 roku z tego surowca mają zrezygnować Francja, Słowacja, Portugalia, Wielka Brytania, Irlandia i Włochy.

Źródło zdjęcia: Aron M / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.