Od węgla ostatecznie odeszedł austriacki koncern Verbund i szwedzka firma Exergi AB. Rząd w Wiedniu ma nadzieję, że wzmocni to niezależność energetyczną kraju. Władze szwedzkiego przedsiębiorstwa uważają, że ich krok będzie „kamieniem milowym” w drodze do neutralnej klimatycznie Europy.
Austria pożegnała się z węglem w energetyce jako drugi europejski kraj – po Belgii. Ostatnia elektrownia zasilana tym surowcem stanęła tam w zeszłym tygodniu.
– Zamknięcie ostatniej elektrowni węglowej jest historycznym krokiem. Wreszcie wychodzimy z ery węgla i zbliżamy się do całkowitego wycofania się z używania paliw kopalnych – komentował minister ochrony klimatu Leonore Gewessler. Austria chce dążyć do neutralności klimatycznej i do 2030 roku produkować energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł. Ma to uniezależnić kraj od zagranicznych dostaw węgla czy gazu.
– Dziś na import paliwa, węgla i gazu wydajemy 10 miliardów euro rocznie – przyznał minister Gewessler.
Czytaj również: Norwegowie szykują się na świat bez węgla i gazu
Energetyka Austrii już teraz jest oparta w dużej mierze na OZE. Bardzo popularne są elektrownie wodne, a udział odnawialnych źródeł w miksie energetycznym wynosi aż 70 proc.
Elektrownia niedaleko Grazu działała przez 34 lata. Teraz stanie się obiektem rezerwowym i będzie uruchamiana jedynie w przypadku awarii innych instalacji. W budynku ma powstać też ogromny magazyn przechowywania energii ze źródeł odnawialnych.
Niedługo po decyzji austriackiego Verbundu, zamknięcie ostatniej elektrowni na węgiel ogłosiła Szwecja. Wyłączona została tam instalacja firmy Stockholm Exergi AB, dostarczającej prąd dla stolicy skandynawskiego państwa.
– Szwecja rezygnuje z węgla w tym samym tygodniu co Austria. Widać więc wyraźnie, że Europa odwraca się od tego surowca – komentowała z zadowoleniem Kathrin Gutmann, działaczka organizacji Europe Beyond Coal.
Odejście od energii z węgla zapowiada dziś 14 europejskich państw. Najszybciej, bo 2025 roku z tego surowca mają zrezygnować Francja, Słowacja, Portugalia, Wielka Brytania, Irlandia i Włochy.
Źródło zdjęcia: Aron M / Shutterstock