Udostępnij

Austriacy zmienili 32-tysięczny stadion piłkarski w las. „Wyobraźcie sobie świat, w którym drzewa są jak zwierzęta w ZOO”

16.09.2019

Drużyna piłkarska Austrii Klagenfurt straciła na pewien czas stadion. Powodem jest to, że szwajcarski artystka Klaus Littmann postanowił zmienić go w las. Ten ma symbolizować erę antropocenu i skłonić odwiedzających do wyobrażenia sobie świata, w którym drzewa da się spotkać tylko w wyznaczonych przestrzeniach. Czymś w rodzaju ZOO lub rezerwatów drzew.

Inspiracją dla Littmanna była praca austriackiego artysty Maxa Peintnera z lat 70. XX wieku, która pokazuje widzów na stadionie piłkarskim. Ci zamiast na futbolowy mecz, patrzą jednak na drzewa.

 width=
Max Peintner, “The Unending Attraction of Nature”, rysunek ołówkiem, 1970/71

Drzewa to gatunki, które można znaleźć w środkowoeuropejskich lasach. Na przykład olchy, brzozy, osiki. Drzew jest w sumie 300, zasadzono je wcześniej specjalnie z okazji wystawy, a po jej zakończeniu, zostaną przeniesione w pobliże stadionu. Ma się to stać pod koniec października, kiedy piłkarze Austrii Klagenfurt wrócą na swój 32-tysięczny stadion.

Austria Klagenfurt
Klaus Littmann „FOR FOREST – The Unending Attraction of Nature“, Art Intervention 2019, Wörthersee Stadium Klagenfurt. Źródło: https://forforest.net

Do tej pory będą grać na pobliskim boisku. Autorzy instalacji mówią, że chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na problem zmian klimatu oraz deforestacji, a odwiedzających stadion zachęcić do tego, by spróbowali sobie wyobrazić świat, w którym drzewa da się znaleźć jedynie w zamkniętych, specjalnych przestrzeniach – tak jak rzadkie gatunki zwierząt żyjące w ZOO.

Realizacja projektu wygląda tak:

Fotografia w nagłówku: Gerhard Maurer/Klaus Littmann „FOR FOREST – The Unending Attraction of Nature“, Art Intervention 2019, Wörthersee Stadium Klagenfurt

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.