Tabor warszawskich Miejskich Zakładów Autobusowych zasilił 160. autobus elektryczny. Plasuje to Warszawę w czołówce europejskich stolic, jeśli chodzi o liczbę tego typu pojazdów: więcej jeździ ich jedynie po ulicach Londynu i Moskwy. Równocześnie „elektryk”, który pojawił się we flocie w stolicy, jest 20-tysięcznym pojazdem wyprodukowanym przez firmę Solaris Bus & Coach.
O zakupie kolejnego elektrycznego autobusu Miejskie Zakłady Autobusowe poinformowały m.in. w mediach społecznościowych. Wspomniany „elektryk” to ostatni ze 130 pojazdów, które spółka zamówiła u polskiego producenta.
Jubileuszowy pojazd, który w warszawskim taborze otrzymał numer 5999, to przegubowy Solaris Urbino 18 electric. Autobus będzie można zobaczyć na linii 503, która w całości obsługiwana jest przez bezemisyjną część taboru.
Czytaj także: Znamy rekomendacje Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Czy miasto wprowadzi je w życie?
Łącznie MZA posiadają teraz 160 autobusów elektrycznych, co stawia Warszawę w czołówce europejskich stolic, jeśli chodzi o liczbę tego typu pojazdów. Więcej jeździ ich tylko w Moskwie (450) i Londynie (316).
Ostatni ze 1⃣3⃣0⃣ elektryków melduje się na drodze! Mamy również inny powód do świętowania? – egzemplarz o numerze taborowym 5999 to 2⃣0⃣0⃣0⃣0⃣. autobus wyprodukowany przez Solaris Bus & Coach?
Opublikowany przez Miejskie Zakłady Autobusowe Warszawa Wtorek, 15 grudnia 2020
Autobus wyjechał z fabryki Solarisa w podpoznańskim Bolechowie. Jak informuje producent, był to ostatni pojazd dostarczony w ramach dużego zamówienia MZA z 2019 roku.
Nie jest to jednak najprawdopodobniej koniec współpracy między producentem i warszawskim MZA, ponieważ w planach miasta jest dalszy rozwój floty bezemisyjnej. Według planów przewoźnika, w 2027 roku połowa spośród 1,5 tysiąca warszawskich autobusów będzie nisko- lub zeroemisyjna.
Solaris to jeden z liderów w produkcji autobusów elektrycznych na świecie. W związku z wyprodukowaniem 20-tysięcznego pojazdu firma pochwaliła się, że jej autobusy trafiły łącznie do 32 krajów Europy, a także poza jej granice.
_
Źródła: MZA, Solaris
Zdjęcie: Shutterstock/Paceman