Udostępnij

Warszawa w czołówce europejskich stolic z największą liczbą elektrycznych autobusów

23.12.2020

Tabor warszawskich Miejskich Zakładów Autobusowych zasilił 160. autobus elektryczny. Plasuje to Warszawę w czołówce europejskich stolic, jeśli chodzi o liczbę tego typu pojazdów: więcej jeździ ich jedynie po ulicach Londynu i Moskwy. Równocześnie „elektryk”, który pojawił się we flocie w stolicy, jest 20-tysięcznym pojazdem wyprodukowanym przez firmę Solaris Bus & Coach.

O zakupie kolejnego elektrycznego autobusu Miejskie Zakłady Autobusowe poinformowały m.in. w mediach społecznościowych. Wspomniany „elektryk” to ostatni ze 130 pojazdów, które spółka zamówiła u polskiego producenta.

Jubileuszowy pojazd, który w warszawskim taborze otrzymał numer 5999, to przegubowy Solaris Urbino 18 electric. Autobus będzie można zobaczyć na linii 503, która w całości obsługiwana jest przez bezemisyjną część taboru.

Czytaj także: Znamy rekomendacje Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Czy miasto wprowadzi je w życie?

Łącznie MZA posiadają teraz 160 autobusów elektrycznych, co stawia Warszawę w czołówce europejskich stolic, jeśli chodzi o liczbę tego typu pojazdów. Więcej jeździ ich tylko w Moskwie (450) i Londynie (316).

Ostatni ze 1⃣3⃣0⃣ elektryków melduje się na drodze! Mamy również inny powód do świętowania? – egzemplarz o numerze taborowym 5999 to 2⃣0⃣0⃣0⃣0⃣. autobus wyprodukowany przez Solaris Bus & Coach?

Opublikowany przez Miejskie Zakłady Autobusowe Warszawa Wtorek, 15 grudnia 2020

Autobus wyjechał z fabryki Solarisa w podpoznańskim Bolechowie. Jak informuje producent, był to ostatni pojazd dostarczony w ramach dużego zamówienia MZA z 2019 roku.

Nie jest to jednak najprawdopodobniej koniec współpracy między producentem i warszawskim MZA, ponieważ w planach miasta jest dalszy rozwój floty bezemisyjnej. Według planów przewoźnika, w 2027 roku połowa spośród 1,5 tysiąca warszawskich autobusów będzie nisko- lub zeroemisyjna.

Solaris to jeden z liderów w produkcji autobusów elektrycznych na świecie. W związku z wyprodukowaniem 20-tysięcznego pojazdu firma pochwaliła się, że jej autobusy trafiły łącznie do 32 krajów Europy, a także poza jej granice.

_

Źródła: MZA, Solaris

Zdjęcie: Shutterstock/Paceman

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.