Udostępnij

Warszawa w czołówce europejskich stolic z największą liczbą elektrycznych autobusów

23.12.2020

Tabor warszawskich Miejskich Zakładów Autobusowych zasilił 160. autobus elektryczny. Plasuje to Warszawę w czołówce europejskich stolic, jeśli chodzi o liczbę tego typu pojazdów: więcej jeździ ich jedynie po ulicach Londynu i Moskwy. Równocześnie „elektryk”, który pojawił się we flocie w stolicy, jest 20-tysięcznym pojazdem wyprodukowanym przez firmę Solaris Bus & Coach.

O zakupie kolejnego elektrycznego autobusu Miejskie Zakłady Autobusowe poinformowały m.in. w mediach społecznościowych. Wspomniany „elektryk” to ostatni ze 130 pojazdów, które spółka zamówiła u polskiego producenta.

Jubileuszowy pojazd, który w warszawskim taborze otrzymał numer 5999, to przegubowy Solaris Urbino 18 electric. Autobus będzie można zobaczyć na linii 503, która w całości obsługiwana jest przez bezemisyjną część taboru.

Czytaj także: Znamy rekomendacje Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Czy miasto wprowadzi je w życie?

Łącznie MZA posiadają teraz 160 autobusów elektrycznych, co stawia Warszawę w czołówce europejskich stolic, jeśli chodzi o liczbę tego typu pojazdów. Więcej jeździ ich tylko w Moskwie (450) i Londynie (316).

Ostatni ze 1⃣3⃣0⃣ elektryków melduje się na drodze! Mamy również inny powód do świętowania? – egzemplarz o numerze taborowym 5999 to 2⃣0⃣0⃣0⃣0⃣. autobus wyprodukowany przez Solaris Bus & Coach?

Opublikowany przez Miejskie Zakłady Autobusowe Warszawa Wtorek, 15 grudnia 2020

Autobus wyjechał z fabryki Solarisa w podpoznańskim Bolechowie. Jak informuje producent, był to ostatni pojazd dostarczony w ramach dużego zamówienia MZA z 2019 roku.

Nie jest to jednak najprawdopodobniej koniec współpracy między producentem i warszawskim MZA, ponieważ w planach miasta jest dalszy rozwój floty bezemisyjnej. Według planów przewoźnika, w 2027 roku połowa spośród 1,5 tysiąca warszawskich autobusów będzie nisko- lub zeroemisyjna.

Solaris to jeden z liderów w produkcji autobusów elektrycznych na świecie. W związku z wyprodukowaniem 20-tysięcznego pojazdu firma pochwaliła się, że jej autobusy trafiły łącznie do 32 krajów Europy, a także poza jej granice.

_

Źródła: MZA, Solaris

Zdjęcie: Shutterstock/Paceman

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.