Udostępnij

Azjatycki smog w Polsce: Skała w nocy jak Delhi w dzień. W Krośnie gorzej niż w Karaczi. Brzozów duszny jak Kabul

20.01.2019

Raz na jakiś czas pokazujemy wam ranking miast ze strony Air Visual, w którym porządkuje się je według tego, jak złe jest w nich powietrze. Metodologia sporządzania tego rankingu ma wprawdzie spore ograniczenia (jest tam np. tylko część krajów i tylko największe miasta, a także porównuje się różne strefy czasowe), ale jest całkiem ciekawą i pouczającą zabawą. Ale za każdym razem, kiedy go pokazujemy, mówicie: jakby tam były małe polskie miasta i wsie, to byśmy zawstydzili liderów. I wiecie co? Macie rację.

W porannym rankingu w pierwszej 10. najbardziej zanieczyszczony miast był Poznań, który swoją pozycję zawdzięcza wskazaniom jednej z miejskich stacji monitoringu.

Smogowy ranking miast

Jak jednak widać zabrakło tam mniejszych miejscowości. Od czego jednak mamy rozsiane na południu Polski czujniki low-costowe, które mają wprawdzie znacznie mniejszą dokładność od tych z sieci monitoringu państwowego, ale coś jednak pozwalają powiedzieć. I są to całkiem ciekawe rzeczy.

Żeby porównać wyniki trzeba było najpierw przeliczyć skalę US AQI na nasze mikrogramy PM2.5, bo z tymi tanie czujniki radzą sobie najlepiej. Robi się to z pomocą kalkulatora, który możecie znaleźć tutaj.

Na przykład 419 US AQI z Delhi to 377.7 ug PM 2.5 na m3 powietrza.

W drugim kroku sprawdzamy, co stacja państwowego monitoringu pokazała w nocy w Rybniku, ale tam niestety mierzą tylko PM10. Do tego o 1 nad ranem było tam zaledwie 800 proc. dobowej normy.

Dużo, ale nie dość dużo.

Skała

Za to nie zawiódł drugi z faworytów. W Skale wczoraj o 21.00 czujnik Airly pokazał 381 ug/m3.

Powietrze Skała

Dalej już było zdecydowanie łatwiej znaleźć kandydatów do trójki rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. 264 US AQI w Kabulu to 214 ug PM2.5 na m3 powietrza. 239 z Karaczi to 188 ug/3, a 233 z mongolskiego Ułan Bator to „zaledwie” 182 ug PM2.5 na m3 powietrza.

Krosno

Czujnik na Witosa w Krośnie pokazał wczoraj o 22.00 233 ug PM2.5 na m3 powietrza. Gdyby odnieść to do wyników z tabeli, oznaczałoby to miejsce drugie. Do rana wskazanie spadło, ale na pobliskiej Decowskiego jeszcze o 10 było ponad 140 ug. A samo Krosno z całą pewnością jeszcze przed wieczorem rzuci wyzwanie azjatyckim metropoliom.

Nie tylko zresztą Krosno, bo dzisiejszy wieczór najpewniej będzie gorszy od wczorajszego, a wieczorny wynik pozwoliłby starać się o podium na przykład także miejscowości Brzezie w gminie Zabierzów:

Brzezie powietrze

Stara wieś

Gdzie wynik z wieczora pozwoliłby zająć w rankingu Air Visual pozycję lidera, a ten z poranka – wysokie siódme miejsce. Lub niższe, gdyby do rankingu wprowadzić także np. podkarpacką Starą Wieś, która umieszczona w porannym rankingu byłaby druga – między Delhi i Karaczi.

Stara wieś Powietrze

Brzozów

Stara Wieś znajduje się w powiecie Brzozowskim, w którym generalnie jest więcej niż wesoło.

Tak było o 23 na ul. księdza Bielawskiego, które przebiega przez centrum miejscowości.

Brzozów powietrze

I która najwyraźniej postanowiła rzucić wyzwanie Delhi, ale rano mogła zagrozić już tylko Karaczi.

Brzozów powietrze

 

Wszystko to jest oczywiście zabawa, która ma liczne ograniczenia i z której nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Jest to jednak – naszym przynajmniej zdaniem – zabawa bardzo pouczająca, bo pokazująca, jak bardzo bywa u nas źle w miejscach, o których zwykle się myśli, że ich ten problem nie dotyczy. A także uczulająca na to, by o siebie zadbać.

I być może zachęcająca np. do tego, by skorzystać z programu Czyste Powietrze.

Źródło ilustracji to Airly.

Czytaj, jak prof. Ewa Czarnobilska mówi, co smog robi ze zdrowiem i radzi, jak się chronić

 

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.