Azjatycki smog w Polsce: Skała w nocy jak Delhi w dzień. W Krośnie gorzej niż w Karaczi. Brzozów duszny jak Kabul

4543
4
Podziel się:

Raz na jakiś czas pokazujemy wam ranking miast ze strony Air Visual, w którym porządkuje się je według tego, jak złe jest w nich powietrze. Metodologia sporządzania tego rankingu ma wprawdzie spore ograniczenia (jest tam np. tylko część krajów i tylko największe miasta, a także porównuje się różne strefy czasowe), ale jest całkiem ciekawą i pouczającą zabawą. Ale za każdym razem, kiedy go pokazujemy, mówicie: jakby tam były małe polskie miasta i wsie, to byśmy zawstydzili liderów. I wiecie co? Macie rację.

W porannym rankingu w pierwszej 10. najbardziej zanieczyszczony miast był Poznań, który swoją pozycję zawdzięcza wskazaniom jednej z miejskich stacji monitoringu.

Smogowy ranking miast

Jak jednak widać zabrakło tam mniejszych miejscowości. Od czego jednak mamy rozsiane na południu Polski czujniki low-costowe, które mają wprawdzie znacznie mniejszą dokładność od tych z sieci monitoringu państwowego, ale coś jednak pozwalają powiedzieć. I są to całkiem ciekawe rzeczy.

Żeby porównać wyniki trzeba było najpierw przeliczyć skalę US AQI na nasze mikrogramy PM2.5, bo z tymi tanie czujniki radzą sobie najlepiej. Robi się to z pomocą kalkulatora, który możecie znaleźć tutaj.

Na przykład 419 US AQI z Delhi to 377.7 ug PM 2.5 na m3 powietrza.

W drugim kroku sprawdzamy, co stacja państwowego monitoringu pokazała w nocy w Rybniku, ale tam niestety mierzą tylko PM10. Do tego o 1 nad ranem było tam zaledwie 800 proc. dobowej normy.

Dużo, ale nie dość dużo.

Skała

Za to nie zawiódł drugi z faworytów. W Skale wczoraj o 21.00 czujnik Airly pokazał 381 ug/m3.

Powietrze Skała

Dalej już było zdecydowanie łatwiej znaleźć kandydatów do trójki rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. 264 US AQI w Kabulu to 214 ug PM2.5 na m3 powietrza. 239 z Karaczi to 188 ug/3, a 233 z mongolskiego Ułan Bator to “zaledwie” 182 ug PM2.5 na m3 powietrza.

Krosno

Czujnik na Witosa w Krośnie pokazał wczoraj o 22.00 233 ug PM2.5 na m3 powietrza. Gdyby odnieść to do wyników z tabeli, oznaczałoby to miejsce drugie. Do rana wskazanie spadło, ale na pobliskiej Decowskiego jeszcze o 10 było ponad 140 ug. A samo Krosno z całą pewnością jeszcze przed wieczorem rzuci wyzwanie azjatyckim metropoliom.

Nie tylko zresztą Krosno, bo dzisiejszy wieczór najpewniej będzie gorszy od wczorajszego, a wieczorny wynik pozwoliłby starać się o podium na przykład także miejscowości Brzezie w gminie Zabierzów:

Brzezie powietrze

Stara wieś

Gdzie wynik z wieczora pozwoliłby zająć w rankingu Air Visual pozycję lidera, a ten z poranka – wysokie siódme miejsce. Lub niższe, gdyby do rankingu wprowadzić także np. podkarpacką Starą Wieś, która umieszczona w porannym rankingu byłaby druga – między Delhi i Karaczi.

Stara wieś Powietrze

Brzozów

Stara Wieś znajduje się w powiecie Brzozowskim, w którym generalnie jest więcej niż wesoło.

Tak było o 23 na ul. księdza Bielawskiego, które przebiega przez centrum miejscowości.

Brzozów powietrze

I która najwyraźniej postanowiła rzucić wyzwanie Delhi, ale rano mogła zagrozić już tylko Karaczi.

Brzozów powietrze

 

Wszystko to jest oczywiście zabawa, która ma liczne ograniczenia i z której nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Jest to jednak – naszym przynajmniej zdaniem – zabawa bardzo pouczająca, bo pokazująca, jak bardzo bywa u nas źle w miejscach, o których zwykle się myśli, że ich ten problem nie dotyczy. A także uczulająca na to, by o siebie zadbać.

I być może zachęcająca np. do tego, by skorzystać z programu Czyste Powietrze.

Źródło ilustracji to Airly.

Czytaj, jak prof. Ewa Czarnobilska mówi, co smog robi ze zdrowiem i radzi, jak się chronić

 

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Jak segregować śmieci? - SmogLabAdam KupisJędrekKtos Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ktos
Gość
Ktos

Gdyby w rankingu znalazły się małe miejscowości polskie, to znalazłyby się także małe azjatyckie, a wtedy na polskie zabrakłoby miejsca nawet w top
1000

Jędrek
Gość
Jędrek

sprawdzcie czym barany w piecach palą.
Azjatycki smog hahahahahaha
Qrwa hahaha

Adam Kupis
Gość

Dzisiaj w Opocznie było około 1150 PM 2,5 oraz 850 PM 10. Powietrze tak gęste, że nie da się oddychać na zewnątrz. W domu tylko pracują pełną parą 3 odświeżacze powietrza DeLonghi AC75 (które swoją drogą są dość tanie), No i skrzydłokwiaty, paprocie i draceny też poprzesuwane najbliżej światła, a wieczorami doświetlane lampami Grow LED. Ewidentnie jest to efekt braku wiatru. Gdy ruch powietrza jest większy – smog szybko się rozchodzi.

trackback

[…] Skuteczny odzysk i przeróbka śmieci przekłada się m.in. na mniejsze skażenie gleby i wód gruntowych (a więc również żywności), a także powietrza. Składowiska odpadów stanowią bowiem źródło emisji metanu, gazu o dwudziestokrotnie większym potencjale cieplarnianym niż dwutlenek węgla. Tak zwany gaz wysypiskowy (oprócz metanu w jego skład wchodzi m.in. CO2) stanowi również źródło uciążliwego smrodu i zagrożenie dla zdrowia – choć, trzeba przyznać, jest ono relatywnie niskie w porównaniu np. z PM2.5. Ulatniający się metan stwarza jednak ryzyko wybuchu pożaru, który takimi pyłami może obrodzić w ilości większej niż Skała zimową porą przy słabym wietrze. […]