Kiedy jest smog, lepiej zostać w domu. Badania pokazują, że wewnątrz jest źle, ale dużo lepiej

2147
11
Podziel się:

Jednym z zachowań rekomendowanych w czasie epizodów smogowych jest pozostawanie w domach. Badania przeprowadzone wspólnie przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Krakowski Alarm Smogowy potwierdzają, że wewnątrz budynków jest lepiej. Wciąż jest jednak źle.

Przeprowadzone badania miały na celu sprawdzenie i pokazanie w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz wpływa na jakość powietrza wewnątrz budynków. Dane zbierano w 11 lokalizacjach w Krakowie i wokół niego. Pomiary prowadzono w każdej z nich w czasie od 4 do 14 dni. Uzyskane wyniki pokazują, że w czasie epizodów smogowych w zamkniętych pomieszczeniach jest na ogół lepiej niż na zewnątrz, ale stężenia i tak znacząco przekraczają poziom bezpieczny dla zdrowia. Wyjątkiem są te budynki, gdzie korzysta się z kominków. Tam stężenia zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń bywają wyższe niż na otwartej przestrzeni.

Jedną z lokalizacji, w których badano jakość powietrza była ul. Felicjanek w Krakowie. Tam czujniki ustawiono wewnątrz lokalu biurowego oraz na przynależącym do niego balkonie. W czasie trwania całego pomiaru stężenia wewnątrz były średnio niższe o 47 proc. niż na zewnątrz. Co z jednej strony oznacza, że było lepiej. Ale z drugiej i to, że kiedy stężenia na zewnątrz przekraczają normy ogłaszania polskiego alarmu smogowego, to wewnątrz, gdzie staramy się wtedy schronić, wciąż jest wystarczająco źle. Przykładowo, we Francji przy takich stężeniach zaczęto by zamykać szkoły.

Przykładowe różnice – reprezentatywne dla zarejestrowanych w czasie pomiaru – ilustruje poniższa infografika.

Badania prowadzono także w znanej z problemów z powietrzem małopolskiej Skale. Tutaj współczynnik redukcji był bardzo wysoki i średnio wyniósł 68 proc. Specyficzne warunki w miejscowości, gdzie chwilowe stężenia zanieczyszczeń w powietrzu potrafią przekraczać 1000 ug/m3 pozwoliły zaobserwować, że w takich sytuacjach pozostawanie wewnątrz budynku pozwala uniknąć oddychania aż tak krytycznie zanieczyszczonym powietrzem. Warto też zwrócić uwagę, że nie zapewnia ochrony przed smogiem jako takim, ponieważ stężenia w domu wciąż potrafią kilkukrotnie przekraczać dopuszczalne normy oraz osiągać poziom, który w wielu krajach powoduje ogłoszenie alarmu smogowego.

Infografika #3 średnią dobową z 25.01.2017 r.

Nie były to najwyższe stężenia zarejestrowane w czasie pomiaru – najwyższa średnia dobowa wewnątrz wyniosła 139 ug pyłu PM10 na m3 powietrza. W budynku używano kominka, jednak inaczej niż w kolejnym z miejsc, nie zarejestrowano dużego wpływu jego użytkowania na jakość powietrza. W Zarzycach Wielkich pomiary także prowadzono w budynku wyposażonym w kominek, ale użytkowano go inaczej niż w Skale – był rozpalany głównie w godzinach wieczornych, co pozwoliło zaobserwować gwałtowne zmiany, które temu towarzyszyły. Godzinne stężenia wewnątrz potrafiły znacząco przekraczać 400 ug/m3 pyłu PM10, choć na zewnątrz w tym czasie jakość powietrza mieściła się w normie.

Interesująca jest obserwacja poczyniona na ulicy Wierzyńskiego w Krakowie, gdzie można było sprawdzić, jak na stan powietrza w czasie epizodów smogowych wpływa wietrzenie mieszkania. Po otwarciu drzwi balkonowych poziom zanieczyszczeń wewnątrz i na zewnątrz wyrównywał się. Udało się tam także zaobserwować pozytywny wpływ wentylacji mechanicznej na stan powietrza wewnątrz budynku.

– Na podstawie przeprowadzonych pomiarów stwierdzić można, że stężenia pyłu zawieszonego wewnątrz budynków pochodzące z przedostawania się pyłu z zewnątrz są średnio o 50% niższe aniżeli stężenia na zewnątrz. Wartość redukcji stężeń zależy bardzo silnie od kondycji budynku oraz rodzaju wentylacji – napisali autorzy raportu dr inż. Jakub Bartyzel, inż. Katarzyna Smoleń z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH – Można przyjąć, iż wietrzenie pomieszczeń ma pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza wewnątrz tylko w przypadkach gdy stężenia na zewnątrz uległy gwałtownemu spadkowi i są znacząco niższe niż stężenia pyłów w pomieszczeniach – dodali.

Cały raport jest dostępny TUTAJ.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

11
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
DarekwojtekSylwiaBartekAsia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ktos
Gość
Ktos

I to jest bardzo istotne opracowanie! Mega przydatne, konkretne, bez docinek antypolskich. Dzięki Wam za to. Czekałem na to od lat, bo przecież w budynkach spędzamy większość czasu. Intuicyjnie można wyczuć, że założenie, iż w pomieszczeniach mamy ok. 90% tego co na zewnątrz to BZDURA. A takie założenie użyto w kalkulatorze papierosów wdychanych ze smogiem: https://www.omnicalculator.com/health/benzoapyrene Mam nadzieję, że zostanie to skorygowane, bo tylko niepotrzebnie dobija ludzi. Jest to pocieszające, że nawet w pomieszczeniach bez oczyszczacza smog jest znacznie mniejszy niż na zewnątrz. Bardzo interesujące są też inne tematy związane z wietrzeniem. Przykładowo – po jakim czasie od zakończenia wietrzenia… Czytaj więcej »

km
Gość
km

wg moich weryfikacji – nie jest dobrze , na pewno nie 2.5, chodziłam po sąsiadach, chodziłam po przedszkolu córki, dom rodziców sprawdzałam, wyjątkowo optymistyczny raport i myślę że przekłamany z powodu braku obecności 2.5 – dużo łatwiej dostaje się do pomieszczeń i dużo bardziej szkodzi i jest go w czasach smogowych dużo więcej niż pm10 Apropo stanu sprzed wietrzenia. Gdy otwierałam okno na 15 minut. Zamykałam, włączałam oczyszczacz na maksymalne obroty – musiałam odczekiwać około godzinę żeby wejść do pokoju(żeby powietrze przestało przekraczać 100 w skali aqi us czyli żeby nie truło) – piszę o małym pokoju ok 15m2 z… Czytaj więcej »

km
Gość
km

A apropo kalkulatora benzopirenu – powyższy raport nie badał beznopirenu. Ja również nie posiadam sprzętu do pomiarów – nie wiemy jak łatwo przenika do pomieszczeń także myślę że nie powinno się wyciągać jakichkolwiek wniosków i czuć się bezpieczniej z tego powodu i pisać o bzurach – może autorzy kalkulatora znaleźli takie dane lub je sami zebrali.
Filtr węglowych zbiera gazy – ale nie znam dokładnych wartości i niestety nie mam jak sprawdzić.

Gosia
Gość
Gosia

A ciekawe jak w pomieszczeniach gdzie jest oczyszczać powietrza? Czy to faktycznie działa?

Ktos
Gość
Ktos

Posiadam oczyszczacz pewnego japońskiego producenta (oczyszczanie + jonizacja) i miałem okazję sprawdzić jego skuteczność wypożyczonym czujnikiem optycznym jakości powietrza. Zdecydowanie działa. Działają też tańsze wersje z filtrem węglowym i HEPA dostępne za ~500zł w elektromarketach, choć wolniej i na mniejsze pomieszczenia.

km
Gość
km

Warto by było sprawdzić pył 2.5 – on dużo łatwiej przenika do pomieszczeń a do tego jest dużo gorszy. Mam pyłomierz, mam oczyszczacze. Pyłomierz mam ze skalą aqi us https://airnow.gov/index.cfm?action=aqibasics.aqi W mieszkaniu 60 m2, dwa oczyszczacze sharpa duży i mały – w ekstremalnych warunkach(na polu toksycznie powyżej 500) mamy w granicach 60-70. Gdy na polu jest do 300, w mieszkaniu mamy poniżej 50. W małym pokoju z oczyszczaczem cały czas jest w okolicach 20 przy zamkniętych drzwiach. Praktycznie większość stycznia 2017 skala przekraczała codziennie 500 wieczorami i w nocy – czyli było bardzo toksycznie. Sprawdzałam u dzieci sąsiadki w pokoju… Czytaj więcej »

Asia
Gość
Asia

A ja mam pytanie, może ktoś poradzi. Sama jestem mocno świadoma obecności smogu, regularnie sprawdzam stan powietrza, w domu ratuję się oczyszczaczem, w złe dni staram się nie chodzić po mieście, a jak muszę to w masce. Ale mam w pracy uparciuchy, które w trakcie przerwy obiadowej otwierają okno, żeby “wywietrzyć”. Na moje zwrócenie uwagi, że na dworze jest smog i beznadziejne powietrze słyszę “A tam, bez przesady, a przewietrzyć trzeba”. I co mam zrobić z takimi ludźmi? Siedzę wtedy za biurkiem i jedyne o czym myślę, to że jestem w budynku, ale i tak wdycham całe świństwo z zewnątrz… Czytaj więcej »

Bartek
Gość
Bartek

Jedyna możliwość w takiej sytuacji to chyba zakup jakiegoś niedużego, mobilnego oczyszczacza powietrza i stawianie go sobie na biurku w pracy. O ile oczywiście pomieszczenie nie jest zbyt wielkie. Po pracy zaś oczyszczacz można zabrać do domu, żeby wspomógł ten główny.

Sylwia
Gość
Sylwia

Szanowni Państwo
a gdzie i w jakiej cenie można zakupić pyłomierz i jaki Państwo polecają?
Smuci mnie również ciągle mała ilość profesjonalnych stacji badania powietrza lub chociażby czujników takich jak te instalowane przez airly.
Ciekawostka.
Systematycznie sprawdzam stan powietrza przez aplikację jakośćpowietrza w polsce oraz osobno na stronie airly.eu Normą jest, że wyniki w aplikacji tej pierwszej (IMiGW) są zwykle lepsze niż te podane na stronie airly. Przypadek?

wojtek
Gość
wojtek

Kiedy na polu/dworze jest stabilne 2000% normy to w dłuższym okresie czasu i w mieszaniu takie powietrze będzie. Cudu nie ma, chyba że ma się rekuperację z filtrami. Ja mam przed rekuperatorem filtr Xiaomi i on redukuje ilość syfu 10-krotnie. Kominek zaciąga dużo lewego powietrza przez szpary w oknach, drzwiach i przez piwnicę i tym samym zwiększa zasyfienie w domu. Jednakże gdy na polu jest czyste powietrze, to tylko niesprawny kominek, który bucha dymem na mieszkanie, może spowodować, że mamy w domu wysokie stężenia pyłów. Oczywiście przy wietrznej pogodzie, gdzie stężenia wahają się z dużą częstotliwością od 25%-3000% normy lepiej… Czytaj więcej »

Darek
Gość
Darek

Tak się składa, że niedawno mierzyłem poziom PM podczas rozpalania w kominku. Nic nie wzrosło. Dlatego sądzę, że powyższy wykres pokazuje złą obsługę ew. kiepską jakość kominka. Nie mam żadnego hi-tech tylko porządny wkład z dopalaniem holzgazu kupiony za cenę niewiele wyższą niż złom z marketu. Ale dbam aby podczas rozpalania jak najszybciej uzyskać wysoką temperaturę co poprawia cug oraz “włącza” funkcję dopalania. To wystarczy.