Udostępnij

Będzie więcej „stref bez życia” w Bałtyku? Grożą nam toksyczne wycieki

01.06.2020

Morze Bałtyckie jest zagrożone ekologiczną katastrofą, a władze praktycznie się tym nie przejmują. Tak twierdzi Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie. Na morskim dnie wciąż znajdują się rdzewiejące wraki z czasów II wojny światowej. Z jednego z nich już teraz wydobywają się pozostałości paliwa. Niedaleko polskiego wybrzeża zatopiono również ogromne ilości amunicji i bojowych środków trujących.

Ślady środków bojowych znajdowano do tej pory między innymi na plażach w Dziwnowie, Kołobrzegu i Darłowie. Największe ich składowisko znajduje się jednak w Głębi Gdańskiej, niedaleko wybrzeży Helu. Według NIK może tam leżeć nawet kilkadziesiąt ton toksycznych substancji. Dostają się one do środowiska przez korozję beczek z bronią i amunicją chemiczną.


Izba zwraca też uwagę na zagrożenie wyciekami paliwa z wraków okrętów bojowych. Szczególnym zagrożeniem są dwie zatopione jednostki – Stuttgart i Franken. Wokół pierwszej z nich już dziś rozciąga się plama zaolejenia o powierzchni 415 tyś. metrów kwadratowych. Instytut Morski w Gdańsku nazwał wyciek „lokalną katastrofą ekologiczną”, a jego obszar „strefą pozbawioną życia”. Z kolei we wraku Frankena może zalegać około 6 tys. ton paliwa i produktów ropopochodnych. „Skorodowany wrak może pod wpływem własnego ciężaru zapaść się i spowodować nagły wyciek dużej ilości tych substancji” – czytamy w raporcie NIK.

Kontrolerzy zwracają uwagę na bezczynność państwa. Według raportu odpowiedzialnością za stan dna Bałtyku obarczają się wzajemnie organy administracji morskiej i administracji ochrony środowiska. Dzieje się tak mimo jasnych przepisów określających ich obowiązki wobec polskich wód. Nie wiemy nawet, ile dokładnie toksycznych substancji znajduje się pod powierzchnią morza. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz dyrektorzy Urzędów Morskich powinni dokonać ich inwentaryzacji i ocenić zagrożenie dla flory i fauny. W raporcie czytamy jednak, że przez niemal 70 lat nikt się tym nie zajął. Dlatego NIK zawnioskował do rządu oraz instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska o jak najszybszą interwencję.

Źródło zdjęcia: Kichigin / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.