Udostępnij

Rakotwórcze kremy do opalania? Naukowcy zbadali temat

10.08.2021

Badanie naukowców z Uniwersytetu Sorbońskiego (Sorbonne Université) we Francji pokazuje, że wiele kremów przeciwsłonecznych z filtrem zawiera potencjalnie niebezpieczny związek. Chodzi o powszechnie stosowany składnik kremów przeciwsłonecznych: oktokrylen. Naukowcy wykazali, że z biegiem czasu składnik ten ulega degradacji wytwarzając rakotwórczy benzofenon. Czy kremy z tym składnikiem zostaną zakazane?

Rakotwórczy mutagen

Z artykułu opublikowanego w 2021 roku w czasopiśmie Chemical Research in Toxicology dowiadujemy się, że benzofenon jest mutagenem, czynnikiem rakotwórczym i zaburzającym gospodarkę hormonalną. W Stanach Zjednoczonych zakazano wymienionego powyżej składnika w produktach spożywczych. Stanowe prawo w Kalifornii nie dopuszcza jego obecności w żadnym stężeniu i w żadnej ilości w produktach higieny osobistej. Dotyczy to również kremów przeciwsłonecznych. Badanie miało za cel ustalić, czy benzofenon był obecny w testowanych produktach przeciwsłonecznych, czy stężenie benzofenonu w produkcie wzrastało w czasie oraz czy to właśnie rozkład oktokrylenu był źródłem zanieczyszczenia benzofenonem.  

Przebieg badania

Stężenie benzofenonu oznaczono w dziewięciu produktach przeciwsłonecznych z Unii Europejskiej i ośmiu ze Stanów Zjednoczonych. Zaraz po zakupie szesnaście z produktów zawierających oktokrylen miało średnie stężenie 39 mg/kg benzofenonu, wahające się od 6 mg/kg do 186 mg/kg. Benzofenonu nie wykryto natomiast w produktach, które nie zawierały oktokrylenu.  Badane produkty poddano testom stabilności czyli przyspieszonemu procesowi starzenia się pod wpływem m.in. światła i temperatury (ang. accelerated stability method). 16 kosmetyków zawierających oktokrylen miało średnie stężenie 75 mg/kg, w zakresie od 9,8 mg/kg do 435 mg/kg. Benzofenon nie był wykrywalny w produkcie, który nie zawierał oktokrylenu. 

Czy to niebezpieczne?

Do 70% benzofenonu z produktów przeciwsłonecznych może wchłaniać się przez skórę. Z opublikowanego badania dowiadujemy się m.in., że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ustaliła zerową tolerancję na benzofenon jako dodatek do żywności. W Stanach Zjednoczonych w 2019 roku było 2999 produktów przeciwsłonecznych zawierających oktokrylen. Bezpieczeństwo oktokrylenu jako generatora benzofenonu w kremach przeciwsłonecznych lub innych produktach konsumenckich powinno zostać szybko sprawdzone przez agencje regulacyjne – można przeczytać w podsumowaniu naukowców.

UE bada sprawę

W trybie priorytetowego pytania parlamentarnego Annika Bruna, francuska posłanka do Europarlamentu, zwraca się do Komisji Europejskiej o planowane dalsze kroki związane z wynikami badań. Europarlamentarzystka pyta również, czy Komisja zamierza ostrzec państwa członkowskie i producentów o niebezpieczeństwie wykrytym w badaniu. Chce się także dowiedzieć, czy istnieje możliwość wstrzymania sprzedaży produktów zawierających szkodliwe składniki. Ostatnim zagadnieniem jest to, czy Komisja pociągnie producentów do odpowiedzialności w związku z niebezpieczeństwem. Miesiąc później Komisja odpowiedziała, że aktualnie oktokrylen jest dozwolonym filtrem UV w maksymalnym stężeniu 10%. Z kolei stosowanie benzofenonu bezpośrednio nie jest dozwolone. Komisja opracowała w 2019 roku wykaz potencjalnych substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Zarówno oktokrylen, jak i benzofenon znalazły się wśród substancji, które miały zostać poddane analizie priorytetowo. Oktokrylen jest aktualnie na etapie oceny ryzyka przez Komitet Naukowy UE ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS), który składa się z niezależnych naukowców. Ostateczna opinia* ma być udostępniona państwom członkowskim.

*Do przedstawicieli UE wysłaliśmy pytania dotyczące ostatecznej opinii i przewidywanej daty publikacji dokumentu. Na odpowiedź czekamy.

Pełna treść badania: https://www.sorbonne-universite.fr/en/news/study-shows-many-sunscreens-contain-carcinogenic-compound

Zdjęcie tytułowe: Ahmet Misirligul/shutterstock.com

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.