Udostępnij

Bez mięsa sobie nie poradzimy? To mit. „Coraz więcej osób wybiera dietę z myślą o planecie” [PODCAST]

Co zjedliście na śniadanie? Ja awokado, hummus, pomidory i ogórki kiszone. Taki zestaw wybrałem, bo nie chcę jeść mięsa i trochę przysłużyć się klimatowi. Są jednak tacy, którzy wytkną mi hipokryzję. Dlaczego? I jaką dietę wybrać, by choć trochę spowolnić umieranie planety? O to zapytałem Agnieszkę Ciepłowską, dietetyczkę, autorkę bloga agnieszkacieplowska.pl i podcastu „Zarządzanie dietą„.



Wśród osób chcących zadbać o stan środowiska naturalnego na świecie coraz popularniejsze są weganizm i wegetarianizm. Diety oparte na roślinach w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne. Jeszcze w 2013 roku zaledwie 1,7 procenta Polek i Polaków przyznawało się do weganizmu – czyli całkowitej rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego. Z kolei najnowsze badania zlecone przez portal Pyszne.pl pokazują, że aż 43 procent z nas ogranicza spożycie mięsa, mleka czy jajek. W 2019 roku było w Polsce około miliona dorosłych wegan i wegetarian, a do przejścia na te diety przygotowywał się kolejny milion.



Hodowla zwierząt odpowiada za aż 18 procent światowych emisji dwutlenku węgla. By wyprodukować kilogram wołowiny potrzeba aż 14 tysięcy litrów wody. Nie wszyscy jednak zgodzą się z tym, że odejście od mięsa jest najlepszą drogą. Uprawa roślin również niesie za sobą ryzyko – gdy jest masowa, może prowadzić do erozji gleby. Przykładem może być tu soja, z której powstaje wiele zamienników mięsa. Jest składnikiem wegańskich odpowiedników parówek, wędlin czy tofu.

Komu więc wierzyć? Być może Josephowi Poore’owi z Uniwersytetu w Oksfordzie i Tomasowi Nemeckowi ze szwajcarskiego instytutu Agroscope. Ich badania przemawiają za drastycznym ograniczeniem spożycia mięsa. Jak czytamy, gdyby wszyscy przeszli na weganizm, potrzebowalibyśmy o trzy czwarte mniej terenu na działalność rolniczą. Tam mogłyby rosnąć lasy, gdzie rozwijałaby się dzika przyroda. Hodowla zwierząt na mięso dostarcza z kolei jedynie 18 procent potrzebnych ludzkości kalorii, a zajmuje ponad 80 procent obszaru zajętego przez farmy. Naukowcy efektami swojej pracy pochwalili się w prestiżowym piśmie science, a badania oparły się na danych z 40 tysięcy gospodarstw rolnych w 119 krajach.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: Anna Shepulova / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.
Podcast Smoglabu

Najnowszy podcast:

Nasze serie podcastowe:

Słuchaj nas na:

Dołącz do grona osób, świadomych klimatycznie!

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.