Udostępnij

„Bezmięsne poniedziałki” w nowojorskich szkołach. Dla zdrowia i klimatu

12.03.2019

„Bezmięsne poniedziałki” – pilotażowy pogram obejmujący 15 szkół na Brooklynie – zostanie rozszerzony na wszystkie nowojorskie szkoły publiczne. Miasto chce w ten sposób zadbać o zdrowie uczniów oraz ograniczyć swój wpływ na globalne ocieplenie.

Jak donoszą m.in. CNN i CNBC – w poniedziałek burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, ogłosił nowy jadłospis dla podlegających miastu szkół publicznych. Od przyszłego roku szkolnego w każdy poniedziałek obowiązywać będzie w nich menu wegetariańskie.

„Ograniczenie mięsa poprawi zdrowie nowojorczyków i zmniejszy emisje gazów cieplarnianych” – powiedział de Blasio podczas swojej konferencji prasowej. „Wprowadzamy bezmięsny poniedziałek do wszystkich szkół publicznych, by nasz lunch i planeta były zielone – dla przyszłych pokoleń”.

Wcześniej program obejmował 15 szkół znajdujących się na Brooklynie. Po części pilotażowej postanowiono rozszerzyć „Bezmięsne poniedziałki” na wszystkie szkoły publiczne w Nowym Jorku. Jak zapewniają urzędnicy, zmiana ma być neutralna dla budżetu miasta – przynosząc jedynie korzyści w poprawie zdrowia dzieci i młodzieży.

Produkcja mięsa a klimat

W świetle badań opublikowanych w październiku w czasopismie Nature – produkcja mięsa odpowiada za 78 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych związanej z wytwarzaniem żywności. Zatem produkcja żadnego ludzkiego pożywienia nie jest tak szkodliwa dla klimatu jak właśnie przemysłowa hodowla zwierząt.

Według Martina Schlatzera z University of Natural Resources and Applied Life Sciences w Wiedniu – z którym pełną rozmowę można przeczytać tutaj – przemysłowa produkcja mięsa odpowiada za 14,5 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie – czyli więcej niż cały transport.

O propozycji prozdrowotnej diety. ograniczającej ilość spożywanego mięsa, przeczytać można tutaj.

 

Ze wspomnianymi badaniami dot. emisji związanych z produkcją mięsa (w języku angielskim), zapoznać się można tutaj.

Źródła: CNN, CNBC

Zdjęcie: Shutterstock/LightField Studios

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.