Bezpłatna komunikacja miejska dla właścicieli aut i ich pasażerów. W ten sposób Pabianice walczą ze smogiem

3078
0
Podziel się:
Bezpłatna komunikacja miejsca dla kierowców i ich pasażerów. Polskie miasto walczy ze smogiem

W Pabianicach od dwóch tygodni właściciele samochodów osobowych (a także towarzyszący im pasażerowie) są zwolnieni z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Miasto chce w ten sposób walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. 

Do skorzystania z bezpłatnej przejażdżki uprawnieni są właściciele samochodów osobowych, a także podróżujący z nimi pasażerowie (w liczbie zgodnej z dowodem rejestracyjnym pojazdu). W przypadku kontroli biletów wylegitymować się należy dowodem rejestracyjnych samochodu, należącym do jednej z osób, oraz dowodem osobistym.

Ponadto osoby niepłacące za bilet muszą posiadać przy sobie Kartą Pabianiczanina. Dokument ten pozwala na korzystanie z oferowanego przez miasto systemu zniżek, a wyrobić może go każdy, kto mieszka i płaci podatki w Pabianicach (nie musi przy tym uzyskiwać dochodu). W przypadku osób niepełnoletnich warunek ten musi spełniać jeden z opiekunów prawnych.

Wsparcie transportu publicznego

Miasto zachęca również pozostałych mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej. Wspomniana Karta Pabianiczanina pozwala m.in. na skorzystanie z 50-procentowej zniżki cen biletów komunikacji miejskiej (jednorazowych i okresowych), a w przypadku osób, którym zniżka już przysługuje (m.in. uczniów i seniorów) – 75-procentowej ulgi.

Tym samym najtańszy z dostępnych biletów (jednorazowy jednostrefowy) kosztować może 65 groszy. Więcej na ten temat można przeczytać na stronach urzędu miasta – tutaj.

Propozycja dla właścicieli aut

O szczegóły rozwiązania skierowanego do właścicieli samochodów, obowiązującego w mieście od 28 lutego, zapytaliśmy Anetę Klimek – rzeczniczkę prasową prezydenta Pabianic.

Co ma na celu wprowadzone rozwiązanie?

Wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską na podstawie dowodu rejestracyjnego i Karty Pabianiczanina ma zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodu i skorzystania z miejskich środków transportu. To realizacja przedwyborczej obietnicy prezydenta Grzegorza Mackiewicza i jedno z działań zmierzających do poprawy czystości powietrza w mieście. Inne sposoby na walkę ze smogiem to m.in. zakup 18 niskoemisyjnych autobusów z napędem hybrydowym, zniżki na przejazdy komunikacją miejską z Kartą Pabianiczanina, uruchomienie miejskiego roweru publicznego, planowana modernizacja linii tramwajowej 41 z Pabianic do Łodzi czy termomodernizacja 11 miejskich budynków użyteczności publicznej.

Na czym dokładnie polega? Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania biletu?

Podstawą skorzystania z uprawnienia do bezpłatnego przejazdu jest dowód rejestracyjny samochodu wystawiony na jednego z pasażerów. Łącznie na podstawie dowodu rejestracyjnego autobusem może podróżować tyle osób, ile miejsc siedzących jest wpisanych w dowodzie rejestracyjnym (pozycja S.1 dowodu rejestracyjnego). Warunkiem jest też posiadanie przez podróżujących Karty Pabianiczanina. Aby otrzymać Kartę Pabianiczanina nie ma znaczenia, w jakim Urzędzie Skarbowym składamy zeznanie podatkowe ale to, jaki adres zamieszkania w nim wskazujemy – musi to być miasto Pabianice.

Dlaczego nie wprowadzono bezpłatnej komunikacji dla wszystkich mieszkańców?

Docelową grupą są właściciele aut po to, żeby zamiast samochodem pojechali komunikacją miejską. Wprowadzone uprawnienie obowiązuje na 15 liniach obsługiwanych przez MZK Pabianice i co ważne, funkcjonuje przez cały rok, a nie tylko w dni z dużym natężeniem smogu. Chcemy, żeby komunikacja miejska była atrakcyjną alternatywą, dlatego inwestujemy w miejskie autobusy hybrydowe i zachęcamy, żeby samochód zostawić przed domem.

 

Źródło: UM Pabianice

Zdjęcie: Shutterstock/Kichigin

Podziel się: