Udostępnij

Białoruś: Wśród zatrzymanych także obrońcy klimatu. „Potworne pogwałcenie praw człowieka”

12.09.2020

Przed kilkoma dniami podczas antyreżimowych protestów na Białorusi zatrzymana została trójka aktywistów, znanych z walki o ochronę klimatu i środowiska. Climate Action Network – koalicja zrzeszająca organizacje pozarządowe z całego świata – apeluje o uwolnienie białoruskich koleżanek i kolegi.

Jak podają białoruskie organizacje pozarządowe, przy okazji protestów 5 i 6 września uprowadzona i zatrzymana została trójka aktywistów, znanych z zaangażowania w walkę o ochronę klimatu i środowiska. Mowa o uprowadzeniu, ponieważ osoby te miały zostać zatrzymane przez nieumundurowanych funkcjonariuszy i wywiezione w nieznanym wówczas kierunku. Obecnie znajdują się w aresztach, gdzie jedna z nich czeka na proces, natomiast reszta odsiaduje wyroki. Zarzuty dotyczą najprawdopodobniej udziału w nielegalnym zgromadzeniu.

Organizacje zrzeszone w Climate Action Network (CAN), w tym także grupy działające w Polsce, apelują o natychmiastowe uwolnienie koleżanek i kolegi z Białorusi.

Aktywistka Irina Sukhy została zatrzymana we własnym domu. jeszcze przed rozpoczęciem masowego protestu 6 września. Andrey Egorov to politolog i aktywista, wyciągnięty przez funkcjonariuszy z tłumu protestujących tego samego dnia. Oboje są działaczami ekologicznymi, a zarazem członami Rady Koordynacyjnej, zainicjowanej przez Swiatłanę Cichanouską.

Anastazja Zakharevich jest z kolei dziennikarką i aktywistką, zajmująca się tematyką klimatyczną i środowiskową. Należy do zarządu CAN International. Do zatrzymania doszło w tym przypadku 5 września, w jednym ze sklepów.

„Ataki na działających pokojowo aktywistów na Białorusi, którzy walczą o swoją wolność i lepszą przyszłość dla swojego kraju, to potworne pogwałcenie praw człowieka. Nie możemy zbudować sprawiedliwego i zrównoważonego świata bez zapewnienia ochrony praw aktywistów” – powiedziała w oświadczeniu Olga Boiko, koordynatorka i ekspertka Climate Action Network w rejonie Europie Wschodniej, na Kaukazie i w Azji Środkowej.

„Jest czymś absolutnie nie do przyjęcia, że ​​nasi koledzy są porywani na ulicach i we własnych domach, szykanowani, więzieni i poddawani postępowaniu sądowemu, które nie ma nic wspólnego z prawem [jako takim] i prawami człowieka. Obecnie na Białorusi dochodzi do bezprecedensowego bezprawia i przemocy, co zagraża całej wspólnocie europejskiej i samej instytucji praw człowieka w Europie i na świecie” – powiedziała Svetlana Romanko z organizacji 350.org.

_

Źródło: Climate Action Network

Zdjęcie: Shutterstock/Andrei Bortnikau

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.