Udostępnij

Białoruś: Wśród zatrzymanych także obrońcy klimatu. „Potworne pogwałcenie praw człowieka”

23.01.2024

Przed kilkoma dniami podczas antyreżimowych protestów na Białorusi zatrzymana została trójka aktywistów, znanych z walki o ochronę klimatu i środowiska. Climate Action Network – koalicja zrzeszająca organizacje pozarządowe z całego świata – apeluje o uwolnienie białoruskich koleżanek i kolegi.

Jak podają białoruskie organizacje pozarządowe, przy okazji protestów 5 i 6 września uprowadzona i zatrzymana została trójka aktywistów, znanych z zaangażowania w walkę o ochronę klimatu i środowiska. Mowa o uprowadzeniu, ponieważ osoby te miały zostać zatrzymane przez nieumundurowanych funkcjonariuszy i wywiezione w nieznanym wówczas kierunku. Obecnie znajdują się w aresztach, gdzie jedna z nich czeka na proces, natomiast reszta odsiaduje wyroki. Zarzuty dotyczą najprawdopodobniej udziału w nielegalnym zgromadzeniu.

Organizacje zrzeszone w Climate Action Network (CAN), w tym także grupy działające w Polsce, apelują o natychmiastowe uwolnienie koleżanek i kolegi z Białorusi.

Aktywistka Irina Sukhy została zatrzymana we własnym domu. jeszcze przed rozpoczęciem masowego protestu 6 września. Andrey Egorov to politolog i aktywista, wyciągnięty przez funkcjonariuszy z tłumu protestujących tego samego dnia. Oboje są działaczami ekologicznymi, a zarazem członami Rady Koordynacyjnej, zainicjowanej przez Swiatłanę Cichanouską.

Anastazja Zakharevich jest z kolei dziennikarką i aktywistką, zajmująca się tematyką klimatyczną i środowiskową. Należy do zarządu CAN International. Do zatrzymania doszło w tym przypadku 5 września, w jednym ze sklepów.

„Ataki na działających pokojowo aktywistów na Białorusi, którzy walczą o swoją wolność i lepszą przyszłość dla swojego kraju, to potworne pogwałcenie praw człowieka. Nie możemy zbudować sprawiedliwego i zrównoważonego świata bez zapewnienia ochrony praw aktywistów” – powiedziała w oświadczeniu Olga Boiko, koordynatorka i ekspertka Climate Action Network w rejonie Europie Wschodniej, na Kaukazie i w Azji Środkowej.

„Jest czymś absolutnie nie do przyjęcia, że ​​nasi koledzy są porywani na ulicach i we własnych domach, szykanowani, więzieni i poddawani postępowaniu sądowemu, które nie ma nic wspólnego z prawem [jako takim] i prawami człowieka. Obecnie na Białorusi dochodzi do bezprecedensowego bezprawia i przemocy, co zagraża całej wspólnocie europejskiej i samej instytucji praw człowieka w Europie i na świecie” – powiedziała Svetlana Romanko z organizacji 350.org.

_

Źródło: Climate Action Network

Zdjęcie: Shutterstock/Andrei Bortnikau

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.