Udostępnij

Obowiązkowo pomalują dachy na biało, a deweloperzy zostawią miejsce na drzewo

25.08.2021

Wilton, przedmieście Sydney, wprowadza nowe przepisy. „The Independent” informuje, że domy w tej dzielnicy będą obowiązkowo musiały mieć biały dach. A deweloperzy będą musieli obok nowych domów zostawić co najmniej tyle miejsca, by zmieściło się na nim choć jedno drzewo. Nowe przepisy są odpowiedzią na działania deweloperów. Mają też przygotować Wilton na letnie upały, które coraz bardziej doskwierają mieszkańcom Australii.

Sydney regularnie doświadcza fal upałów. W letnich miesiącach temperatury potrafią zbliżać się do 50 stopni Celsjusza. Raporty klimatologów pokazują, że temperatura w Australii szybko rośnie i od 2010 roku kontynent ocieplił się średnio aż o 1,4 stopnia Celsjusza. Pomysł Wilton ma przygotować na to miasto.

Wilton ma być pierwsze, ponieważ w ostatnich latach przybyło tam dużo nowych domów. A większość z nich – przekonują pomysłodawcy – ma ciemne dachy co prowadzi do nagrzewania się miasta oraz większego zużycia energii. Zmiana koloru dachów ma obniżyć temperaturę, a przez to także zmniejszyć ilość energii potrzebnej do klimatyzowania pomieszczeń. Szacują, że w warunkach Sydney biały dach – w budynkach bez izolacji cieplnej – może zmniejszyć ją nawet o połowę.

– Jesteśmy zdeterminowani, by w miesiącach letnich utrzymać temperatury naszych domów i ulic na niższym poziomie. – tłumaczył Rob Stokes, minister planowania przestrzennego regionu Nowej Południowej Walii. – Konieczność adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia miejskiego ciepła to nie jest wyzwanie na przyszłość. Ono już z nami jest. – dodawał Stokes, którego cytuje brytyjski dziennik.

jedyne narzędzie, po które sięga Sydney, by zmniejszyć temperaturę w mieście. Na niektórych pojawiają się też rośliny. Fot. Sunflowerey/Shutterstock.
Biały dach to nie jedyne narzędzie, po które sięga Sydney, by zmniejszyć temperaturę w mieście. Na niektórych pojawiają się też rośliny. Fot. Sunflowerey/Shutterstock.

Biały dach. Sydney nie jest pierwsze

Australijczycy nie wpadli na ten pomysł jako pierwsi. W 2017 roku ponad 3000 dachów na jasne kolory przemalował Ahmedabad w Indiach. Także Nowy Jork przemalował około 900 tys. metrów kwadratowych dachów na jasne kolory. Tam urzędnicy policzyli, że każde 252 metry kwadratowe przemalowanego dachu, to tona emisji CO2 rocznie mniej.

Czytaj także: Krakowianin zmienił dach bloku w elektrownię. Teraz nie obchodzą go rachunki za prąd

Co pomaga osiągnąć cel zredukowania emisji o 80 proc. do 2050 roku, który wyznaczył sobie Nowy Jork.

Z kolei Los Angeles podejmuje próby z przemalowywaniem asfaltu, który nagrzewa się najbardziej i odpowiada za powstawanie miejskich wysp ciepła, na biało. Co spotyka się jednak z krytyką tych, którzy uważają, że cała akcja bardziej środowisku szkodzi niż pomaga.

Czytaj także: Azjatyckie miasto zmieni dachy wszystkich budynków publicznych w elektrownie słoneczne

Zdjęcie w nagłówku: Biały dach. Malowanie. Źródło: Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.