Udostępnij

Biebrzański Park Narodowy nadal płonie. Jego dyrekcja apeluje o pomoc

22.04.2020

Biebrzański Park Narodowy nadal płonie. Pożar, który wybuchł w niedzielę (19.04), okazał się bardzo trudny do ugaszenia. Dyrekcja Parku prosi o pomoc finansową dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które są zaangażowane w akcję ratunkową.

Spłonęło już 3 tys. hektarów cennych przyrodniczo terenów. Pierwszy ogromny ogień wybuchł w Niedzielę Wielkanocną, przez cały kwiecień strażacy musieli gasić kilka mniejszych pożarów. Tydzień po świętach, w niedzielę 19.04, znowu zauważono płomienie. „Pożar w Środkowym Basenie Biebrzańskiego Parku Narodowego rozprzestrzenia się w kierunku zachodnim (Dawidowizny, Wólki Piasecznej, Goniądza)” – informowały władze Parku na Facebooku w nocy z wtorku na środę.

https://www.facebook.com/395662660519750/photos/a.396016463817703/2808573809228611/?type=3&theater

„Przejmowaliśmy się niedawno i płakaliśmy nad Australią…
Dziś płonie największy polski park narodowy, jeden z najlepiej zachowanych torfowisk w Europie” – napisał w oficjalnym oświadczeniu dyrektor Parku Andrzej Grygoruk.

Zaznacza też, że Dolina Biebrzy jest rajem dla ptaków – mieszka tu aż 280 gatunków, w tym wiele rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Trudno jest teraz ocenić, ile ptaków już zginęło. Na facebookowej stronie Moja Biebrza pojawiła się informacja, że spłonął orzeł bielik z okolic Wrocenia, który próbował ochronić własne gniazdo. Młodym osobnikom, ostrzega dyrektor Parku, grozi głód, bo ich żerowiska przez ogień stają się pustynią.

„To miejsce, gdzie mogliśmy podziwiać łosie, bo tu właśnie jest ich najwięcej w całym kraju i tutaj przetrwały okres nadmiernych polowań. Żyją tu rysie, kilka rodzin wilków…nie czas wszystko wymieniać… Mszyste torfowiska tworzyły się tu powoli od tysięcy lat, tworząc mokrą, bagienną gąbkę, dającą najlepszy, bo naturalny magazyn retencyjny, w tak suchych ostatnio latach” – pisze Grygoruk.

Jednocześnie apeluje o pomoc dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, która walczy z żywiołem. Środki będą przeznaczone na zakup tłumic do ręcznego gaszenia, małych motopomp, które można przenosić w niedostępne tereny oraz paliwa na dojazdy. Jak informuje Biebrzański PN, akcję gaśniczą finansuje Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe. Zbiórka ma pomóc druhom ochotnikom z okolicznych wsi i miasteczek.

Pieniądze można wpłacać na konto: Bank BGK
31 1130 1059 0017 3397 2620 0016 z tytułem: „darowizna pożar 2020”.

Zdjęcie: A.Wiatr/Biebrzański Park Narodowy

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.