Biebrzański Park Narodowy nadal płonie. Jego dyrekcja apeluje o pomoc

3042
0
Podziel się:

Biebrzański Park Narodowy nadal płonie. Pożar, który wybuchł w niedzielę (19.04), okazał się bardzo trudny do ugaszenia. Dyrekcja Parku prosi o pomoc finansową dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które są zaangażowane w akcję ratunkową.

Spłonęło już 3 tys. hektarów cennych przyrodniczo terenów. Pierwszy ogromny ogień wybuchł w Niedzielę Wielkanocną, przez cały kwiecień strażacy musieli gasić kilka mniejszych pożarów. Tydzień po świętach, w niedzielę 19.04, znowu zauważono płomienie. „Pożar w Środkowym Basenie Biebrzańskiego Parku Narodowego rozprzestrzenia się w kierunku zachodnim (Dawidowizny, Wólki Piasecznej, Goniądza)” – informowały władze Parku na Facebooku w nocy z wtorku na środę.

Informacja z godz. 23.30Pożar w Środkowym Basenie Biebrzańskiego Parku Narodowego rozprzestrzenia się w kierunku…

Opublikowany przez Biebrzański Park Narodowy Wtorek, 21 kwietnia 2020

„Przejmowaliśmy się niedawno i płakaliśmy nad Australią…
Dziś płonie największy polski park narodowy, jeden z najlepiej zachowanych torfowisk w Europie” – napisał w oficjalnym oświadczeniu dyrektor Parku Andrzej Grygoruk.

Zaznacza też, że Dolina Biebrzy jest rajem dla ptaków – mieszka tu aż 280 gatunków, w tym wiele rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Trudno jest teraz ocenić, ile ptaków już zginęło. Na facebookowej stronie Moja Biebrza pojawiła się informacja, że spłonął orzeł bielik z okolic Wrocenia, który próbował ochronić własne gniazdo. Młodym osobnikom, ostrzega dyrektor Parku, grozi głód, bo ich żerowiska przez ogień stają się pustynią.

„To miejsce, gdzie mogliśmy podziwiać łosie, bo tu właśnie jest ich najwięcej w całym kraju i tutaj przetrwały okres nadmiernych polowań. Żyją tu rysie, kilka rodzin wilków…nie czas wszystko wymieniać… Mszyste torfowiska tworzyły się tu powoli od tysięcy lat, tworząc mokrą, bagienną gąbkę, dającą najlepszy, bo naturalny magazyn retencyjny, w tak suchych ostatnio latach” – pisze Grygoruk.

Jednocześnie apeluje o pomoc dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, która walczy z żywiołem. Środki będą przeznaczone na zakup tłumic do ręcznego gaszenia, małych motopomp, które można przenosić w niedostępne tereny oraz paliwa na dojazdy. Jak informuje Biebrzański PN, akcję gaśniczą finansuje Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe. Zbiórka ma pomóc druhom ochotnikom z okolicznych wsi i miasteczek.

Pieniądze można wpłacać na konto: Bank BGK
31 1130 1059 0017 3397 2620 0016 z tytułem: „darowizna pożar 2020”.

Zdjęcie: A.Wiatr/Biebrzański Park Narodowy

Podziel się: