Prawie cały transport publiczny na jednym, rocznym bilecie. Austria wprowadza KlimaTicketNow

1574
0
Podziel się:
pociąg austria

Austria wprowadza wspólny, roczny bilet na niemal całą komunikację zbiorową. „Bilet klimatyczny” umożliwi mieszkańcom skorzystanie zarówno z przewozów miejskich, jak i międzymiastowych. Możliwe jednak, że z nowego systemu wyłamią się przewoźnicy z Wiednia.

KlimaTicketNow, bo tak będzie nazywać się roczny „bilet klimatyczny”, będzie można kupić już 26 października. Cena będzie wynosiła 1095 euro. W promocji na start nowej usługi Austriacy zapłacą 949 euro. Na zniżkę mogą liczyć seniorzy powyżej 64 i młodzież do 25 roku życia. Zapłacą oni 699 euro przy starcie oferty, później koszt wzrośnie do 829 euro. Średnie miesięczne wynagrodzenie w kraju wynosi nieco ponad 2700 euro. Łączona oferta różnych przewoźników jest hojnie dotowana przez państwo, które wesprze ją 150 mln euro w pierwszym pełnym roku funkcjonowania.

Czytaj również: Austria i Szwecja zamykają ostatnie węglowe elektrownie

Pomysł na taką ofertę nie jest nowy, o czym mówiła austriacka minister klimatu, Leonore Gewessler. „Po 15 latach obietnic oczekiwanie na KlimaTicket dobiegło końca. Transport publiczny jeszcze nigdy nie był tak łatwo dostępny i tani” – mówiła Gewessler cytowana przez publicznego nadawcę ORF.

„Bilet klimatyczny” nie dla dojeżdżających do Wiednia?

Członkini Partii Zielonych podczas prezentacji nowej oferty nie kryła ekscytacji, jednak nie wszyscy podzielają jej entuzjazm. Do projektu nie przystąpił między innymi wiedeński przewoźnik Wiener Linien, regionalne koleje Lokalbahnen i Raaber Bahn. Sceptyczny jest również VOR, przewoźnik kolejowy jeżdżący w regionie Wiednia, Dolnej Austrii i Burgenlandu. Przedstawiciele ministerstwa klimatu twierdzą jednak, że rozmowy nadal trwają, a uzupełnienie oferty jest jedynie kwestią czasu. Brak porozumienia w tej sprawie krytykuje opozycja, między innymi liberalna Partia NEOS. Według jej przedstawicieli brak „biletu klimatycznego” na wschodzie Austrii będzie owocować nierównościami i jest „niesprawiedliwe” wobec osób dojeżdżających z całego regionu do pracy w stolicy.

„Bilet Klimatyczny” mimo to będzie funkcjonował w całej Austrii w pociągach ogólnokrajowego przewoźnika Österreichische Bundesbahnen. Z KlimaTicketNow Austriacy bez ograniczeń skorzystają również z usług prywatnych pociągów RegioJet i Westbahn.

Źródło zdjęcia: Markus Mainka / Shutterstock

Podziel się: