Biomasa jest odnawialnym źródłem energii – przecież drzewa odrastają. Nie każde z takich paliw jest jednak zbawienne dla klimatu. Czy więc biomasa powinna być OZE?
W naszych elektrowniach przepalamy nie tylko węgiel. Nadal jest to najważniejsze paliwo zużywane w polskiej energetyce, jednak coraz częściej do produkcji prądu używamy drewna. Drzewa z polskich i nie tylko polskich lasów zasilają między innymi „Zielony Blok” Elektrowni Połaniec. Trafia tam co rok 1,1 ton drzewnej biomasy. To 20 hektarów „przepalonego” lasu dziennie – alarmują aktywiści Pracowni na rzecz Wszystykich Istot. Po pół miliona ton tego paliwa trafia z kolei do elektrowni w Koninie i Jaworznie.
Wszystkie te informacje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot podaje w swoim najnowszym raporcie „Lasy do spalenia”. Aktywiści zwracają uwagę na absurdy polskiego i unijnego prawa, które pozwala na wsparcie dla inwestycji w biomasę. Ale zaraz – powiedzą niektórzy – przecież drzewa odrastają, a biomasa spełnia definicję odnawialnego źródła.
Biomasa jako OZE: energetyka zasilana drewnem z parków narodowych
Tak rzeczywiście jest, ale roślinność potrzebuje czasu, by znów móc pochłaniać duże ilości dwutlenku węgla. Dla Smoglabu mówił o tym Michał Popkiewicz z Nauki o Klimacie:
Czytaj również: Czyste Powietrze z wyższą dotacją dla najuboższych. Najpierw muszą i tak zapłacić z własnej kieszeni
– Wyobraźmy sobie, że mamy hektar lasu, pełen stuletnich drzew. Ileś ton węgla jest w tym lesie uwięzione. Stwierdzimy, że drewno z tych drzew jest odnawialne, więc wytniemy to i spalimy, a jednocześnie posadzimy nowe drzewka. Ale zanim ten rezerwuar węgla zapełni się w takim samym czy zbliżonym stopniu minie kolejnych 100 lat – wyjaśniał badacz.
W 2022 roku ważą się losy nowelizacji europejskiego prawa dotyczącego użycia biomasy w energetyce. Działacze Pracowni walczą o to, by jak najbardziej oszczędzało ono cenne lasy.
– Walczymy o to, by drewna z parków narodowych nie spalać w elektrowniach. A niestety teraz tak bywa – mówi nam Michał Kolbusz, aktywista Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.
Źródło zdjęcia: OlegRi / Shutterstock