Udostępnij

Informacje o smogu w tysiącu parafii. „To realizacja piątego przykazania”

13.02.2022

Rusza druga edycja kampanii społecznej “Bóg daje życie – smog je odbiera” organizowanej przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska i Polski Alarm Smogowy we współpracy z “Przewodnikiem Katolickim.” Organizatorzy zamierzają dotrzeć przede wszystkim do miejscowości, w których informacje o zanieczyszczeniu powietrza pojawiały się rzadko, a ich mieszkańcy często nieufnie patrzyli na ekologię. Dzięki kampanii plakaty informacyjne podejmujące problem jakości powietrza trafią do parafii i wspólnot w całej Polsce.

Kampania zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza, z powodu którego rocznie umiera przedwcześnie prawie 50 000 Polek i Polaków. Jednocześnie kampania wskazuje na praktyczne rozwiązania umożliwiające troskę o jakość powietrza i podkreśla troskę o zdrowie i domowy budżet informując o dofinansowaniu na wymianę pieców i ocieplenie budynków.

– Dzięki wieloletnim staraniom Polskiego Alarmu Smogowego oraz lokalnych aktywistek i aktywistów, w 2018 roku uruchomiono ogólnopolski Program Czyste Powietrze wspierający wymianę przestarzałych źródeł ciepła i termomodernizację domów – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – W ramach Programu można ubiegać się o wsparcie finansowe wynoszące, w zależności od dochodów, nawet do 69 tys. złotych do 90% kosztów inwestycji). W czasach rosnących cen energii warto zadbać o ocieplenie domu i tym samym obniżenie domowych rachunków”.

Czytaj również: Wiedza o smogu w 8 tys. parafii. Pierwsza edycja akcji „Bóg daje życie – smog je odbiera” zakończona

Modlitwy, ale też konkretne informacje

– Dlaczego angażujemy się w kampanię na rzecz jakości powietrza? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jak od wielu lat podkreślają polscy biskupi, dbanie o jakość powietrza to praktyczne realizowanie w swoim życiu przykazania “nie zabijaj”. To po prostu ochrona życia. – mówi Piotr Abramczyk, Prezes Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce.

 class=
Plakat informacyjny kampanii „Bóg daje życie – smog je odbiera”

– Widzimy duże zaangażowanie naszych Animatorów Laudato Si’ i wspólnot tworzących ruch Zielonych Parafii. W poprzedniej edycji kampanii, informacje dotyczące praktycznych sposobów walki ze smogiem trafiły do 8 000 parafii w całej Polsce. W tym roku, dzięki wsparciu “Przewodnika Katolickiego” a także “Gościa Niedzielnego” powtórzymy ten wynik. Ponadto do ponad 1000 parafii trafią plakaty informujące, gdzie można zgłosić się po dofinansowanie na wymianę pieca czy ocieplenie budynku. Towarzyszyć temu będą także wspólne modlitwy wiernych w intencji ochrony Bożego stworzenia, czy specjalne ogłoszenia parafialne. Ponad 800 plakatów trafi też do Alarmów Smogowych w różnych miejscach w Polsce – dodaje Abramczyk

Więcej informacji na temat kampanii realizowanej w ramach projektu “Powietrze i klimat = dobro wspólne”, który Światowy Ruch Katolików realizuje wraz z Polskim Alarmem Smogowym z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowego z funduszy EOG można znaleźć na stronach:

https://katolicydlasrodowiska.pl/projekty/powietrze-i-klimat-dobro-wspolne/

http://zieloneparafie.pl/pierwszy-krok-w-2022r-bog-daje-zycie-smog-je-odbiera-rusza-kampania-spoleczna/

Źródło zdjęci: Zoran Photographer

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.