Udostępnij

Powstanie pierwszy browar zasilany wodorem

16.11.2021

Brytyjska grupa Budweiser Brewing Group zapowiedziała modernizację jednego ze swoich zakładów. Projekt przewiduje, że browar oraz łańcuch dostaw będzie zasilany wytwarzanym na miejscu wodorem. Inwestycja pochłonie olbrzymią sumę 100 milionów funtów brytyjskich.

Chodzi o zakład produkcyjny Magor w południowej Walii. Projekt ma na celu stworzenie pierwszego systemu wytwarzania wodoru na dużą skalę. W rezultacie firma wyeliminuje emisję dwutlenku węgla, która wynosi obecnie 15 500 ton CO2 rocznie.

Przede wszystkim zielona energia ma zasilić maszyny produkcyjne, samochody ciężarowe oraz wózki widłowe. Koniec inwestycji przewidziano na 2024 rok. Jest to realizacja polityki firmy w zakresie neutralności klimatycznej. O pomyśle szeroko rozpisuje się branżowa prasa.

W drodze do neutralności

Dlaczego akurat browar zasilany wodorem? Aktualnie zyskuje on dużą popularność. Zalety wodoru punktują przedstawiciele firmy w oficjalnym komunikacie. „Wodór jest najlżejszym i najobficiej występującym pierwiastkiem Pełni rolę nośnika energii, co oznacza, że ​​może odegrać kluczową rolę we wspieraniu przejścia na niskoemisyjną gospodarkę. Emisje gazów cieplarnianych związane z wytwarzaniem wodoru są zerowe, jeśli energia wymagana do tego procesu pochodzi w całości ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna czy wiatr” – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także: Zielony wodór to przyszłość energetyki. Może zagospodarować nadwyżki z OZE

Lokalne władze również zadowolone

Przy realizacji inwestycji brytyjscy producenci piwa łączą siły z firmą Protium. Firma ta jest dostawcą rozwiązań w zakresie energii wodorowej na każdym etapie łańcucha produkcji.

Z innowacyjnego projektu cieszą się lokalne władze. Lesley Griffiths minister ds. Wsi i Północnej Walii oraz Trefnydd nie ukrywa zadowolenia. Bardzo się cieszę, że ten projekt jest realizowany właśnie tutaj, w Walii. Walka ze zmianami klimatycznymi jest priorytetem dla rządu walijskiego (…) Ma również potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy i ekscytujących możliwości w regionie na nadchodzące lata – podkreśla Griffiths.

SmogLab będzie uważnie śledził postępy tej inwestycji.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Audio und werbung

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.