Udostępnij

Już 35 tysięcy uczniów na ulicach Brukseli. Klimatyczny strajk młodych rośnie w siłę

24.01.2019

Strajk “Młodzi dla klimatu” zyskuje coraz większą popularność – jego trzecia odsłona zebrała dziś na ulicach Brukseli około 35 tysięcy uczniów, czyli trzy razy więcej, niż w zeszłym tygodniu. Opuszczając szkołę, nastolatkowie żądają od rządu belgijskiego wprowadzenia ambitniejszej polityki klimatycznej. – W końcu to będzie największy marsz klimatyczny, a wtedy wszyscy zobaczą, do czego zdolna jest młodzież – komentowała dziś organizatorka protestu Anuna De Wever.

“Tu nie ma powtórkowego egzaminu”, “Planeta B nie istnieje”, “My jesteśmy zmianą” – głosiły transparenty, które zdobiły dziś niebo Brukseli. Skalę tego, jak wzrasta entuzjazm uczniów, pokazują liczby: belgijska policja podała, że w czwartek na ulice stolicy wyszło 35 tysięcy uczniów, podczas gdy w zeszłym tygodniu było ich 12,5 tysiąca, a w jeszcze poprzednim – trzy tysiące.

– My, młodzież z Belgii, zwracamy się przeciwko ludziom, którzy dziś niszczą naszą planetę. Pomijamy lekcje, bo politycy pominęli opiekę nad naszą planetą. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może zrobić różnicę i wspólnie musimy walczyć o przyszłe pokolenia – zwrócili się organizatorzy do tłumu. Po przemówieniach wszyscy zamilkli na minutę dla umierającej planety.

Inspiratorka spędziła noc w namiocie

Organizatorki marszu, 17-letnia Anuna De Wever i 19-letnia Kyra Gantois podążają śladami znanego na całym świecie, szkolnego strajku Grety Thunberg. 16-latka określiła czwartkowy marsz sukcesem, a jego uczestników nazwała bohaterami. Sama w tym czasie była już w szwajcarskim Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne. Thunberg jechała tam pociągiem przez 32 godziny, żeby spędzić noc w namiocie w obozie naukowców z zespołu Arcitc Basecamp. Temperatura spadła wtedy do -18° C.

– Na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy, miały miejsce strajki klimatyczne, z udziałem uczniów i dorosłych. Objęły one dziesiątki tysięcy dzieci – mówiła w Davos.

Thunberg rozpoczęła swój protest, strajkując przez trzy tygodnie przed parlamentem szwedzkim, domagając się od posłów, by zastosowali się do porozumienia paryskiego. Po wyborach w Szwecji kontynuowała strajk w każdy piątek. Jutro dołączy do szwajcarskich uczniów. – W ten piątek nie mogę tam być. Muszę to zrobić tutaj, w Davos, i wysłać wiadomość, że to jedyna rzecz, która ma znaczenie  – powiedziała reporterowi dziennika “Guardian”.

16-latka przygotowała filmik dla przywódców uczestniczących w forum ekonomicznym. Aktywistka apeluje w nim: – Proszę, abyście stanęli po właściwej stronie historii.

 

Fot. School Strike 4 Climate/Facebook

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.