Udostępnij

Już 35 tysięcy uczniów na ulicach Brukseli. Klimatyczny strajk młodych rośnie w siłę

10.01.2024

Strajk “Młodzi dla klimatu” zyskuje coraz większą popularność – jego trzecia odsłona zebrała dziś na ulicach Brukseli około 35 tysięcy uczniów, czyli trzy razy więcej, niż w zeszłym tygodniu. Opuszczając szkołę, nastolatkowie żądają od rządu belgijskiego wprowadzenia ambitniejszej polityki klimatycznej. – W końcu to będzie największy marsz klimatyczny, a wtedy wszyscy zobaczą, do czego zdolna jest młodzież – komentowała dziś organizatorka protestu Anuna De Wever.

“Tu nie ma powtórkowego egzaminu”, “Planeta B nie istnieje”, “My jesteśmy zmianą” – głosiły transparenty, które zdobiły dziś niebo Brukseli. Skalę tego, jak wzrasta entuzjazm uczniów, pokazują liczby: belgijska policja podała, że w czwartek na ulice stolicy wyszło 35 tysięcy uczniów, podczas gdy w zeszłym tygodniu było ich 12,5 tysiąca, a w jeszcze poprzednim – trzy tysiące.

– My, młodzież z Belgii, zwracamy się przeciwko ludziom, którzy dziś niszczą naszą planetę. Pomijamy lekcje, bo politycy pominęli opiekę nad naszą planetą. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może zrobić różnicę i wspólnie musimy walczyć o przyszłe pokolenia – zwrócili się organizatorzy do tłumu. Po przemówieniach wszyscy zamilkli na minutę dla umierającej planety.

Inspiratorka spędziła noc w namiocie

Organizatorki marszu, 17-letnia Anuna De Wever i 19-letnia Kyra Gantois podążają śladami znanego na całym świecie, szkolnego strajku Grety Thunberg. 16-latka określiła czwartkowy marsz sukcesem, a jego uczestników nazwała bohaterami. Sama w tym czasie była już w szwajcarskim Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne. Thunberg jechała tam pociągiem przez 32 godziny, żeby spędzić noc w namiocie w obozie naukowców z zespołu Arcitc Basecamp. Temperatura spadła wtedy do -18° C.

– Na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy, miały miejsce strajki klimatyczne, z udziałem uczniów i dorosłych. Objęły one dziesiątki tysięcy dzieci – mówiła w Davos.

Thunberg rozpoczęła swój protest, strajkując przez trzy tygodnie przed parlamentem szwedzkim, domagając się od posłów, by zastosowali się do porozumienia paryskiego. Po wyborach w Szwecji kontynuowała strajk w każdy piątek. Jutro dołączy do szwajcarskich uczniów. – W ten piątek nie mogę tam być. Muszę to zrobić tutaj, w Davos, i wysłać wiadomość, że to jedyna rzecz, która ma znaczenie  – powiedziała reporterowi dziennika “Guardian”.

16-latka przygotowała filmik dla przywódców uczestniczących w forum ekonomicznym. Aktywistka apeluje w nim: – Proszę, abyście stanęli po właściwej stronie historii.

 

Fot. School Strike 4 Climate/Facebook

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.