Spalanie śmieci dokłada się do smogu? Nie w tym przypadku. Grupa brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Chester znalazła sposób na ogrzewanie domów plastikowymi odpadami. I to bez potrzeby wrzucania ich do „kopciuchów”.
Badacze twierdzą, że właściwie przetworzony plastik może być źródłem energii z wodoru. Ten pojawia się po podgrzaniu tworzywa sztucznego do temperatury 1000 stopni Celsjusza w piecu używanym do topienia szkła. Nowa technologia ma pomóc w przetworzeniu plastiku nie nadającego się do tradycyjnego recyklingu i trafiającego najczęściej na wysypiska śmieci.
Według firmy Peele Environmental, która zainwestowała w metodę opracowaną przez brytyjskich naukowców, może to pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii. Według jej planów wodór ma być alternatywą dla tradycyjnego gazu w kuchenkach czy bojlerach ciepłej wody. Uzyskany w ten sposób gaz może zasilać centralne ogrzewanie lub być użyty jako paliwo samochodowe. Pierwszy test wodoru z plastiku szykuje lokalny port, który zdecydował się na współpracę z Peele Environmental.
Technologia wytwarzania wodoru budzi jednak sprzeciw wielu ekologicznych aktywistów. Choć sam sobie nie jest on gazem cieplarnianym, to proces jego powstawania nie musi być wcale neutralny dla klimatu. To między innymi przez uwalniający się do atmosfery metan. Brytyjczycy uspokajają, że bilans ich metody i tak będzie dodatni – głównie przez użycie plastiku, który w innym przypadku zanieczyszczałby środowisko. Produkcja wodoru na dużą skalę wpłynęłaby również na oszczędność energii, która dziś używana jest do wydobycia tradycyjnego gazu.
Uczeni mają nadzieję, że technologię da się szybko wprowadzić na rynek. Upatrują swojej szansy w szybko rozwijających się państwach Dalekiego Wschodu. O ich odkryciach pochlebnie wypowiedział się japoński minister gospodarki. Brytyjczycy mają też nadzieję na ciepłe przyjęcie opracowanych przez siebie rozwiązań w innych krajach regionu, gdzie na ulicach coraz częściej widać napędzane wodorem autobusy.
Bez entuzjazmu reagują na razie specjaliści od ekologii w Wielkiej Brytanii. Rządowy Komitet do spraw Zmian Klimatu ocenił, że producenci wodoru powinni przed rozszerzeniem swojej działalności mocno zainwestować w technologię wychwytywania emisji gazów cieplarnianych.
Źródło zdjęcia: Shutterstock/snooker56